Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Już milion osób uciekło z Ukrainy do Polski. Najnowsze dane Straży Granicznej

Facebook Twitter

Jak podała Straż Graniczna w niedzielę (6.03.) o godz.20.00 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion: "To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę".

www.facebook.com/STRAZGRANICZNA

W niedzielę (6.03.) Straż Graniczna podała także, że najwięcej osób granicę przekracza na przejściach granicznych w Medyce i w Korczowej. Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, ze to w większości Ukraińcy, ale także Polacy, obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

W województwie śląskim w przygotowanych obiektach miejsca znalazło blisko 3 tys. obywateli Ukrainy, przede wszystkim kobiet z dziećmi. To dane Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, które nie obejmują jednak Ukraińców, którzy dach nad głową znaleźli u prywatnych osób. A to znacznie większa liczba.

Wczoraj (5.03.) blisko 1400 uchodźców przyjechało szerokim torem prosto ze Lwowa do województwa śląskiego.

Na Euroterminalu LHS zatrzymał się pociąg długi na blisko pół kilometra, z którego przy pomocy służb kryzowych wojewody śląskiego wysiedli obywatele Ukrainy uciekający przed wojną. Na rampie ustawione były ogrzewane namioty, w których podróżni mogli odpocząć, uzyskać opiekę medyczną czy zjeść ciepły posiłek. Na miejscu do pomocy służyło 200 strażaków PSP oraz OSP, a także 70 policjantów. Zdecydowana większość uchodźców, bowiem około tysiąc, przesiadło się do podstawionego na normalnym torze pociągu Kolei Śląskich. Na terminalu oczekiwały także autokary do Kielc, z którego skorzystało 56 uchodźców oraz do Krakowa, gdzie pojechało 369 osób.

– relacjonowały służby wojewody.

fot.A.Kucharzewska/ www.katowice.uw.gov.pl

Pociąg Kolei Śląskich zawiózł pasażerów do Katowic, gdzie otrzymali wsparcie w punkcie informacyjnym w holu głównym dworca. Ci, którzy nie mogli schronić się u rodziny czy znajomych, otrzymują zakwaterowanie na terenie województwa, w przygotowanych obiektach.

Takich miejsc jest już zabezpieczonych kilkanaście tysięcy, ale jeśli trzeba będzie zwiększać tę bazę na pewno wspólnie z samorządami to zrobimy

– zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022