Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Już ponad 200 uczestników Akademii Aktywnego Seniora w Rydułtowach [materiał partnera]

Facebook Twitter

Grają w gry, zwiedzają, aktywnie spędzają czas, uczą się. Przede wszystkim rozmawiają i są razem. Akademia Aktywnego Seniora 60+ w Rydułtowach liczy już 207 członków i ciągle dochodzą nowi. To fenomen w porównaniu z podobnymi klubami w innych miejscowościach. W czym zatem tkwi sekret?

Odwiedziliśmy Akademię Aktywnego Seniora przy Oratorium Św. Józefa w Rydułtowach. Świetlica działa od niedawna a już na zajęciach jest pełna sala uczestników.

Najważniejsi są ludzie

Pełni radości, uśmiechu, pozytywnie nastawieni do życia. Spotykają się aby porozmawiać, nie spędzać dnia samotnie. W grupie dostają energii i motywacji.

-usłyszał Przemek Niedźwiecki od seniorów. Sukces spotkań nie odbyłby się bez odpowiedniej kadry, która jest lubiana i potrafi zintegrować. W Rydułtowach animacją osób 60+ w klubach seniora zajmuje się Iwona Nieszczesny ze stowarzyszenia Moje Miasto.

Radio 90: Iwono, powiedz nam coś o spotkaniach, które koordynujesz.

Iwona Nieszczesny: Spotkania odbywają się w ramach Akademii Aktywnego Seniora. Mamy obecnie trzy punkty w Rydułtowach. Mamy tutaj właśnie na oratorium, mamy w Rydułtowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na ul. Bema i mamy na ul. Obywatelskiej taką pierwotną naszą świetlicę. Teraz rozszerzyliśmy naszą działalność i widzę, że jest zapotrzebowanie, bo ludzi jest mnóstwo w każdym punkcie, tak więc staramy się tutaj zapewnić ciekawe zajęcia, żeby nikt się nie nudził.

Bogata oferta aktywizująca

Radio 90: Co tutaj robicie?

Iwona Nieszczesny: Zaczynamy od śniadania, kawa, herbata tak tradycyjnie. Są pogaduchy, seniorzy też tego potrzebują. Później robimy jakieś ciekawe zajęcia: gramy w gry, rozwiązujemy krzyżówki, quizy tak, żeby też trochę pobudzić szare komórki. Organizujemy także zajęcia na basenie, są zajęcia aerobiku. Teraz w najbliższą sobotę organizujemy Senioriadę dla seniorów. To będzie też taka atrakcja, ruchowe zajęcia- wszystkich zapraszamy. Organizujemy wyjścia do teatru, do kina, byliśmy na dwóch wycieczkach. Wachlarz tych naszych działań jest szeroki i każdy może coś ciekawego dla siebie znaleźć.

Zapytaliśmy także seniorów. Posłuchaj naszej sondy:

Radio 90: Seniorzy są zadowoleni.

Iwona Nieszczesny:Nie spotkałam się tutaj z jakąś negatywną opinią. Po prostu kto jest zadowolony- przychodzi. Wszystkich chętnych zapraszamy.

W grupie siła i moc

Radio 90: Co to dają seniorom spotkania w ramach Akademii Aktywnego Seniora?

Iwona Nieszczesny: Przede wszystkim wyjście na zewnątrz. To jest bardzo ważne, żeby nie zamykać się w czterech ścianach. Wiemy, że teraz mamy taki okres w sumie pandemiczny, ale staramy się wszystkie reżimy sanitarne zachowywać. Seniorzy potrzebują tego kontaktu. Też integracja międzypokoleniowa, bo też często się spotykamy na zajęciach z młodzieżą.

O tym, że te kluby są ważne i potrzebne dla seniorów potwierdzają oni sami:

-mówią członkowie Akademii Aktywnego Seniora ze świetlicy przy Oratorium św. Józefa w Rydułtowach.

Dostępność oferty

Radio 90: To są spotkania płatne?

Iwona Nieszczesny: Nie, to są spotkania bezpłatne w ramach Akademii Aktywnego Seniora, która jest dofinansowana z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tak więc ten projekt trwa w tym roku. W przyszłych latach będziemy się starać o jakieś nowe środki z różnych źródeł, bo nasze stowarzyszenie często aplikuje o takie środki i myślę, że jest perspektywa, żeby to nie było płatne, bo wiadomo, seniorzy mają emerytury nie za wysokie, więc cenią to sobie, że mogą to mieć za darmo.

Integracja

Organizatorom i uczestnikom udało się stworzyć zgraną i zintegrowaną grupę. Chcą się spotykać ze sobą, nawiązują znajomości nowe znajomości, albo odświeżają te sprzed lat.

-mówią seniorzy.

Radio 90: W akademii zawiązała się grupa taneczna.

Iwona Nieszczesny: Tak, mamy grupę taneczną „dziewczynki sprężynki”. Grupa ćwiczy różne układy taneczne, występuje na przeglądach. Teraz jak będziemy mieć zakończenie naszego projektu, na pewno też urozmaicą nam to nasze spotkanie.

Radio 90: Wasze spotkania mają też walor edukacyjny.

Iwona Nieszczesny: Jak najbardziej. Tu się staramy przedstawiać ciekawostki o Rydułtowach, okolicy, o Polsce. Tak ogólnie też, żeby seniorzy pobudzali swoją ciekawość. Staramy się, żeby to było fajne, ciekawe i interesujące dla każdego.

Radio 90: Jak można trafić do Akademii Aktywnego Seniora?

Iwona Nieszczesny: Można się dowiadywać przez naszą stronę internetową www.mojemiasto.net.pl, można też na fanpejdżu na facebooku.

Stowarzyszenie Moje Miasto w Rydułtowach na działanie Akademii Aktywnego Seniora pozyskuje z powodzeniem środki zewnętrzne od 2014 roku. Jednak sukces senioralnych spotkań nie odbyłby się bez samych zainteresowanych, czyli seniorów. Pierwszy klub wyremontowali własnymi siłami, bo chcieli coś w życiu robić. O tym jutro (25.09.) na naszym portalu.

Zobacz zdjęcia z Akademii Aktywnego Seniora przy Oratorium Św. Józefa w Rydułtowach:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022