Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Już w niedzielę koncert Miejskiej Orkiestry Dętej. Muzycy świętują w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia

Facebook Twitter

To będzie wyjątkowy koncert, na który w ramach Rybnickich Dni Literatury zaprasza Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik".  Orkiestra, która od lat występuje pod batutą Marian Wolnego, jest znana w kraju a także za granicą. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Założona została w 1947 roku.

MOD Rybnik i koncert świąteczny w 2021 roku/fot. facebook.com/Miejska-Orkiestra

 To kawał czasu a losy orkiestry były różne

– mówi Marian Wolny.

Marian Wolny: 75 lat gramy, bawimy ludzi i bawimy siebie tym samym. Jubileusz na pewno jest czymś takim, że człowiek zaczyna się powoli zastanawiać na tym, czy warto walczyć o orkiestrę. Powiem teraz, że na pewno tak, bo okres transformacji gospodarczej i ustroju w naszym kraju zmiótł ze sceny rybnickiej sporo zespołów różnego formatu, zwłaszcza dla których mecenasem było górnictwo. Wtedy staraliśmy się zastanawiać nad tym, czy warto ratować taki zespół jak Rybnickie Zakłady Naprawcze, bo ta orkiestra to spadkobierczyni bogatych tradycji tegoż zespołu i zadecydowali ludzie. Powiedzieli, że chcą dalej grać, chcą dalej bawić się w muzykę i dotrwaliśmy do 75 lat.

Z okazji jubileuszu w niedzielę (09.10.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się wyjątkowy, jubileuszowy koncert:

Marian Wolny: Na deskach teatru zaprezentują się nasi wokaliści z towarzyszeniem orkiestry, którzy na stałe współpracują z zespołem już od wielu, wielu lat, ale również mam przyjemność zakomunikować, że będzie kilka osób spoza „starego” składu. Zaproszenie przyjęli m.in. Rafał Kozik, Sabina Jeszka, Piotr Cugowski i Kayah. Chętnych było więcej, ale są ograniczenia m.in. finansowe i czasowe, one spowodowały, że musieliśmy wybrać. Wybraliśmy spośród tej plejady gwiazd polskiej sceny wokalnej te nazwiska.

Podczas niedzielnego Koncertu z Gwiazdami z okazji 75-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik” i 40-lecia dyrygentury Mariana Wolnego, orkiestra otrzyma Honorową Złotą Lampkę Górniczą, nagrodę co rocznie przyznawaną podczas Rybnickich Dni Literatury.

Marian Wolny: Honorowa Złota Lampka Górnicza to naprawdę wspaniałe wyróżnienie. Jest to naprawdę bardzo wspaniałe być wśród laureatów tej nagrody. Jest to dla nas na pewno pewna forma docenienia tego, co zespół przez te ostatnie lata robił. Cieszy nas to, że władze Rybnika, kapituła, która przyznaje Honorową Złotą Lampkę Górniczą w tym roku postanowiła jednak przekazać taką nagrodę na ręce naszej orkiestry. Jest to na pewno uhonorowanie i na pewno jest to dla nas bardzo fajna i sympatyczna sprawa.

Początek niedzielnej gali i koncertu jubileuszowego w niedzielę o godzinie 17:00

Fot. Facebook: Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj