Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kajakiem po Rudzie z osobą niepełnosprawną. Można też zabrać na rower osobę niewidomą

Facebook Twitter

Kajakiem po Rudzie z osobą niepełnosprawną na pokładzie. Można też zabrać na rower osobę niewidomą. Robią to w Żorach. Historia rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy do klubu kajakowego "Meander" zgłosiły się ośrodki wychowawcze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, które marzyły o bliskim kontakcie z przyrodą...

Fot. pixabay.com

Marcin Madzia: Wychowawcy nie mieli doświadczenia w opiece nad osobą z niepełnosprawnością w warunkach rzecznych, tak trwała ta nasza przygoda przez kilka lat, uczyliśmy się pod okiem rehabilitantów, wychowawców, psychologów, aż w końcu opracowaliśmy nasz własny autorski program asystenta turystycznego osoby niepełnosprawnej o specjalizacji kajakarstwa. Przez te nasze doświadczenia na dzień dzisiejszy nie tylko pływamy ale szkolimy asystentów, którzy będą w sposób odpowiedzialny i mądry potrafili zaopiekować się osobą z niepełnosprawnością w warunkach na początku tylko kajakowych, a teraz uczymy już w warunkach kajakowych, rowerowych i górskich.

-mówi Marcin ze Stowarzyszenia „Kantata”, członek zespołu „MuzyKajaka”, a zarazem współautor programu kursu ATON.

fot.facebook.com/ATON

Wierzymy, że każdy ma prawo do kontaktu z naturą, niezależnie od stopnia swojej sprawności

– dodaje:

Marcin Madzia: To nie jest tak, że się nie da, pewnie kosztuje to więcej wysiłku, potrzebujemy czasem specjalistycznego sprzętu, czasem ludzi którzy się na tym znają, a czasem tylko musimy przełamać swoje ograniczenia i strach, bo osoba z niepełnosprawnością budzi w nas strach, że nie damy rady. Nauczamy mechanizmów zachowania, jeśli to jest osoba z niepełnosprawnością sprzężoną to jest dla niej ponton, jeśli osoba która nie widzi, wtedy świetnie nadają się do kajaków dwójek. Ta informacja zwrotna i reakcja osób, które często są uwięzione we własnych domach, jeżeli one przepłyną z nami taki szlak, który jest dostosowany do potrzeb i umiejętności osób z niepełnosprawnością, są one niesłychanie szczęśliwie i często jest to początek nowej drogi i otwarcia się na świat i tak chcielibyśmy się widzieć, jako osoby które umożliwiają ten kontakt i otwarcie się na świat osobom z niepełnosprawnością.

fot.facebook.com/ATON

Stowarzyszenie „Kantata” chce też zabierać osoby niewidome i niedowidzące na rowery. Stąd zbiórka na sprzęt: potrzebne są tandemy:

Dawid Jeżak: W zeszłym roku po raz pierwszy na tym naszym kursie ATOM pojawiła się opcja, oprócz kajaków i turystyki górskiej, właśnie rowerów. Wyszliśmy z taką inicjatywą żeby zakupić takie rowery i na ten kurs, który organizujemy już po raz trzeci w tym roku, ale również chcieliśmy te rowery wprowadzić do naszej codziennej działalności. Zabieramy jako stowarzyszenie na Rzecz Kultury ”Kantata” na rower tandem. Okazało się, że nie jest łatwo wypożyczyć taki rower, także taka inicjatywa. Spotkaliśmy się też z taką sytuacją, że ktoś miał nieużywany tandem w domu i niszczeje, my chętnie taki rower też oddamy do serwisu, podreperujemy i też się ucieszymy z takiego roweru, bo on też pomoże nam aktywować te osoby niepełnosprawne

-zachęca również należący do Stowarzyszenia „Kantata” z Żor i zespołu MuzyKajaka.

fot.facebook.com/ATON

Kurs na asystenta turystycznego osoby niepełnosprawnej ruszy niebawem, jest całkowicie darmowy, ale liczba miejsc jest ograniczona, warto więc śledzić informacje na fanpage Aton.

Zrzutka na tandem: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj