Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kajko i Kokosz uczą archeologii. W muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

Od piątku (10.07.) w muzeum w Raciborzu oglądać można nową wystawę z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Jak zachęcają jej organizatorzy wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć.

Rysunki autorstwa Janusza Christy ©Egmont ©Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy/ mat.prasowe/ muzeum w Raciborzu

Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy.

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej Ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.

– czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Ta wystawa uczy i bawi

Christa ma wielki dar rozśmieszania, to gawędziarz, niemalże bard i bajarz. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, a najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, kurator, marszand i znawca komiksu polskiego. Współpraca Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy. Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych, z archiwum rodzinnego Pauliny Christy.

Rysunki autorstwa Janusza Christy ©Egmont ©Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wystawa w muzeum w Raciborzu jest prezentowana w budynku ekspozycyjnym przy. ul. Gimnazjalnej 1 do 30 września 2020 r.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj