Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: Jak zrobić wieniec adwentowy? Podpowiadamy

Facebook Twitter

Dziś pokazujemy jak samemu przygotować wieniec adwentowy, który jest pierwszą oznaką nadchodzących świąt. Bywa, że to pierwsza świąteczna ozdoba, która pojawia się w naszych domach. Tradycyjne wieńce przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem.

Trochę historii

Historia wieńca sięga do 1939 roku. Niemiecki pastor i teolog Johann Hinrich Wichern postanowił umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie, w świetlicy powiesił wielkie koło i umieścił na nim 24 adwentowe świecie. Gdy nadeszła pierwsza niedziela adwentu wraz z dziećmi odpalił pierwszą świecę, tak działo się kolejno przez 24 dni, aż do Wigilii. Ta tradycja pozostaje żywa do dnia dzisiejszego, jednak liczba świec na wieńcu z 24 zmalała do 4, po jednej na każdą niedzielę adwentu.

Znaczenie wieńca

Symbolika tej ozdoby jest istotna i rozbudowana, każdy element ma tutaj znaczenie i nic nie jest przypadkowe

  • Kształt– wieniec jest okrągły, to symbol nieskończoności i życia wiecznego. Oznacza to, że Bóg jest wieczny, nie ma on końca ani początku.
  • Gałązki– zielone drzewko, to symbol życia i wspólnoty,
  • 4 świece– symbol zbliżania się do światłości. Każda świeca ma również znaczenie, pierwsza to nadzieja, druga pokój, trzecia oznacza radość, a ostatnia jest świecą miłości.

Jak samodzielnie wykonać wieniec adwentowy?

Wieniec wykonujemy z krzewu iglastego, najlepiej wykorzystać do tego celu świerk, sosnę, cyprysik, jodłę czy cis. Warto zaopatrzyć się także w okrągły stelaż i podstawki na świecie, które można dziś kupić w niemalże każdym markecie. Dodatkowo do ozdoby wykorzystać możemy szyszki, suszone owoce, bombki czy kolorowe wstążki

1. Przygotuj szkielet, możesz wykorzystać gotowe stelaże ze sklepu, bądź przygotować własny z drucików czy grubego sznura.

2. Opleć szkielet gałązkami, tutaj przydatny będzie cienki, zielony i elastyczny drucik, który pomoże ci przymocować gałęzie do stelaża.

3. Kiedy stelaż będzie już opleciony, przygotuj podstawki na świece, do ich zamocowania najlepiej nadaje się klej na gorąco.

4. Teraz możesz przystąpić do umieszczenia świec na stelażach i udekorowania całego wieńca wedle własnego uznania. Przy tym kroku również przyda się klej na gorąco, który aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu.

5.Gotowe! Teraz możesz cieszyć się własnoręcznie przygotowywaną ozdobą, która będzie Ci towarzyszyć przez cały adwent!

Jeśli przygotowałeś własnoręczne ozdoby świąteczne, pochwal się! Prześlij ich fotkę do nas!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj