Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: To najbardziej świąteczne zwierzęta! Co wiemy o reniferach?

Facebook Twitter

Kto pomaga Świętemu Mikołajowi dotrzeć z prezentami? Przecież sam by nie udźwignął sań z tą ogromną ilością podarunków! Towarzyszą mu zawsze renifery! To zwierzęta, które na stałe wpisały się w świąteczną kulturę, ale co o nich wiemy?

Najbardziej popularny renifer Mikołaja to oczywiście Rudolf, ale obok niego wymienia się jeszcze Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika oraz Profesorka.

A tak całkiem poważnie…

Renifery to zwierzęta należące do rodziny jeleniowatych ich znakiem rozpoznawczym jest poroże, którego wielkość zależna jest od płci oraz wieku. Mają grubą sierść, która zazwyczaj jest w kolorze brązowym. Zima sprawia, że kolor sierści nieco płowieje. Renifery są wykorzystywane jako zwierzęta juczne, pociągowe oraz wierzchowe. Dorosły renifer może mieć do 120 centymetrów wysokości. Długość to nawet ponad dwa metry. Renifery zwierzęta roślinożerne, żywią się głównie trawą, liśćmi krzewów, mchem, porostem oraz niektórymi gatunkami grzybów.

Gdzie żyją renifery?

Żyją w północnych rejonach Azji, Ameryki Północnej i Europy. W północnej Norwegii mieszka ponad 100 tysięcy reniferów. Jest to jedyne miejsce, w którym gęstość zaludnienia jest dużo mniejsza niż ilość reniferów. Tam można spotkać te zwierzęta w naturalnym środowisku.

Reniferom zmienia się kolor oczu

Jest to uzależnione od ilości światła w otoczeniu. W porze letniej mają żółtawo-złoty kolor oczu, natomiast zimą zmieniają kolor na niebieski. Mają też na to wpływ specyficzne warunki świetlne w okolicach Koła Podbiegunowego.

Są szybkie

Renifery należą do zwierząt bardzo szybkich. Maksymalna prędkość jaką osiągają wynosi nawet 80 kilometrów na godzinę. Są również doskonałymi pływakami, osiągają w wodzie prędkość do 10 kilometrów na godzinę.

Racice

Racice reniferów zmieniają się w związku ze zmianą pory roku. Zimą zaciskają się, robią ostre i twarde, a rogowa obręcz kopyta zapobiega ślizganiu się na lodzie i śniegu. Natomiast latem robią się bardziej gąbczaste, aby poprawić przyczepność reniferów w biegu.

Samice reniferów

Tak samo jak samce, samice reniferów mają poroże. Samica renifera waży około 60kg, a samiec nawet dwa razy więcej. Ciąża reniferów to 220 dni i zazwyczaj na świat przychodzi jedno młode, które jest karmione przez samicę przez sześć miesięcy. Już kilka chwil po porodzie młode jest w stanie samodzielnie stanąć na własnych nogach.

Skóra reniferów i poroża mają dla Lapończyków duże znaczenie

Ze skóry reniferów wyrabia się ciepłe i odporne na mrozy ubrania. Natomiast z poroża (zrzucanego raz w roku) robi się oryginalne ozdoby i pamiątki, którymi na ogół zachwycają się przyjezdni. Dodatkowo robi się z nich drobne przedmioty, które wykorzystywane są w codziennym życiu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj