StartWiadomości Wiadomości dnia

Kamery na mundurach policjantów

Kamery będą zawieszone na mundurach funkcjonariuszy i będą rejestrować podane przez nich interwencję. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Policjanci w ten sposób mają możliwość pokazania przebieg tej interwencji w przypadkach jakiś sytuacji, które wymagają wyjaśnienia, w przypadkach interwencji, w których np. policjant zostanie posądzony o jakieś niewłaściwe zachowanie. dzięki tym nagraniom możemy tutaj udowodnić, że nie do końca taka sytuacja miała miejsce, o jaką policjanci są posądzani. Działa to też w drugą stronę, również niewłaściwe zachowanie, które mogłyby się pojawić po stronie mundurowych, również zostaną zarejestrowane.

Policjanci z Katowic otrzymali 177 takich kamer, wyposażeni w nie zostali funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji. Policjant, który posiada kamerę rozpoczynając nagrywanie interwencji informuje o tym, że będzie rejestrował jej przebieg. Po zakończeniu interwencji kamera jest wyłączana. Nagrania na pewno nie znikną- zapewnia podkomisarz Wiśniewska:

Co najważniejsze to policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania tego nagrania. Po zakończeniu służby, kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i  ładuje te kamery. Funkcjonariusze, którzy otrzymali kamery jako indywidualne wyposażenie, przeszli też odpowiednie szkolenie, które miało ich przygotować do obsługi tych urządzeń.

Dodajmy, że nagranie z kamer nasobnych policjantów są które nie są wykorzystywane jako dowód w postępowaniu zostają usunięte po 60 dniach. Jak po kilku dniach użytkowania sprawdzają się kamery na mundurach policjantów w Katowicach?

Policjanci są zadowoleni z tej funkcjonalności. Często zdarzały się sytuację, w których policjanci niesłusznie zostawali oskarżani o pewnego rodzaju nadużycia, jak np. miało miejsce podczas interwencji policjantów ruchu drogowego w Częstochowie w 2017 roku. Dzięki wtedy, chociaż to akurat nie było to nagranie z kamery, ale dzięki dotarciu do nagrania z telefonu komórkowego udało się wybronić tutaj policjantów i pokazać, że zachowali się w sposób prawidłowy. tego rodzaju kamery, tego rodzaju urządzenia, właśnie mają się temu posłużyć, żeby wszyscy się czuli bezpiecznie.

Dodajmy, że na wyposażeniu Policjantów w całym kraju znajduje się już blisko 2300 takich kamer. W Komendzie Głównej Policji planowany jest zakup kolejnych, w które systematycznie będą wyposażane kolejne jednostki policji.

Kiedy trafią do funkcjonariuszy w naszym regionie? Na razie nie wiadomo. Dotychczasowy koszt zakupu kamer w skali kraju wyniósł około 14 milionów złotych.

Zostaw komentarz