Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kapituła wybrała Wolontariusza Roku w Rybniku

Facebook Twitter

Jednak tylko 11 zgłoszeń wpłynęło w tej edycji do konkursu. To wyróżnienie przyznawane w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, grupowy, gdzie wyróżniane są m.in. szkolne koła wolontariuszy oraz wolontariat pracowniczy. W tych dwóch ostatnich pojawiło się po jednej kandydaturze.

Ocenia Arkadiusz Skowron z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego w Rybniku, współorganizator konkursu na Wolontariusza Roku 2018 wspólnie z CRIS-em i Stowarzyszeniem Oligos:

Właśnie to jest ciekawa sytuacja, że było tych zgłoszeń więcej w ciągu ostatnich lat. Być może ten rok jest taki zapracowany, że młodzi ludzie mają więcej zainteresowań, propozycji, albo sami zainteresowani zapomnieli albo nie zdążyli w czasie złożyć odpowiednich wniosków. Mamy po jednej kandydaturze z tych dwóch grup, czyli grupa wolontariacka i wolontariat pracowniczy. To są grupy, które rzeczywiście będą wyróżnione. W indywidualnej kategorii mamy 9 kandydatów, z dziedziny sportu, pomocy społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych. Trochę nam brakuje osób z dziedziny kultury. (…)

We wtorek (27.11.) zebrała się kapituła, która wybrała laureatów poszczególnych kategorii, osoby wyróżnione oraz tego, kto zostanie Wolontariuszem Roku. Nazwiska poznamy w środę za tydzień (5.12.), w czasie uroczystej gali w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Zaprasza Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektorka chwałowickiego Domu Kultury:

Wstęp będzie wolny, zapraszamy na godz. 17.00. Poza częścią oficjalną planujemy spektakl muzyczno-słowny pt. „Publika marzeń” w wykonaniu licealistów IV LO w Rybniku.

Karina Abrahamczyk-Zator to równocześnie członkini kapituły konkursowej. To był trudny wybór?

Oj, myślę, że bardzo. Z tego tytułu, że tych kandydatów indywidualnych było aż 9 i to były naprawdę wyjątkowe osoby. Bardzo ciekawe osobowościowo, bardzo prężnie działające. Tak naprawdę robią to bezinteresownie, nikt ich nie widzi, nie zauważa, a wiele wnoszą do naszego społeczeństwa.

To, że trudno było wybrać laureatów potwierdza Bożena Paniczek, pedagog w Zespole Szkół Mechanicznych w Rybniku, Wolontariusz Roku 2017:

Czytałam i długo się zastanawiałam, było bardzo, bardzo trudno. Każda z tych osób ma wielkie serce, wiele rzeczy zrobił. Trudno było, ale wybraliśmy. Ta działalność wynika z potrzeby serca, czasami robimy to z naszego egoizmu, bo chcemy zrobić coś innego, co nas bardzo cieszy, a przy okazji coś dobrego dla innych. Ja zgłosiłam dwie kandydatury – Szkolne Koło Wolontariatu Mechanika, to są dziewczyny i chłopcy, którzy wiele zrobili dla osób niepełnosprawnych (…) oraz chłopaków, którzy poświęcili swój wolny czas, aby wyremontować budynek Oligosu, gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać, kiedy nie mają opieki.

Usłyszała Monika Sokołowska, reporterka Radia 90, która w kapitule tegorocznej edycji konkursu reprezentowała media lokalne. Jaki jest wybór jury? Przekonamy się na gali 5 grudnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022