Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Kaplica zamkowa w Raciborzu i jej patron św. Tomasz Becket [FOTO]

W zamkowej kaplicy wspomniano jej patrona, świętego Tomasza Becketa. Zamek w Raciborzu w mijającym roku powrócił do regularnych mszy świętych w dawnej siedzibie książąt raciborskich. Stałym ich terminem jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. Początek o godz. 8.00, a modlitwie towarzyszą koncerty i odczyty kart z dziejów Raciborza i okolic.

Kaplica zamkowa w Raciborzu

Szacowany czas czytania: 01:14

Kaplica zamkowa w Raciborzu i jej patron św. Tomasz Becket

Ostatnia msza była sprawowana w minioną niedzielę, dodajmy, że w kaplicy, pierwszy raz od wielu lat, stanęła szopka bożonarodzeniowa.

fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski

Stało się tak na wniosek władz powiatu i dyrekcji Zamku Piastowskiego dzięki przychylności proboszcza z Ostroga, księdza Jerzego Hetmańczyka. Ustalono, że stałym terminem zamkowych Mszy Świętych jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. Początek o godz. 8:00. Odprawiane są w stałej intencji władców księstwa raciborskiego oraz okazjonalnych, między innymi: rolników, miłośników i hodowców koni oraz leśników i myśliwych.

fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski

O oprawę muzyczną dbają organiści z raciborskiej fary – Arkadiusz Popławski i Mariusz Wycisk. Mszy każdorazowo towarzyszy koncert. Odczytywane są też karty z dziejów Raciborza i okolic.

W tym roku również raciborski strumień opolskiej pielgrzymki na Jasną Górę wyszedł z zamku, a w kaplicy, pierwszy raz od wielu lat, stanęła szopka bożonarodzeniowa, przygotowana przez Grzegorza Mejłuna. Figury do stajenki wypożyczył ksiądz Adrian Bombelek, proboszcz parafii starowiejskiej.

Na zdjęciach Msza Święta odprawiona 29 grudnia we wspomnienie patrona, św. Tomasza Becketa.

fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski

Czytaj także:

REKLAMA