Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kardiologia w Rybniku. Sukces lekarzy. Udany zabieg przeprowadzony został u 68-letniej pacjentki po zawale serca

Facebook Twitter

Już nie tylko w lecznicach w Zabrzu i Katowicach, ale również w Rybniku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 przeprowadzane są zabiegi angioplastyki wieńcowej z minimalnym użyciem kontrastu.

Kardiologia w Rybniku

Kardiologia w Rybniku

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z zawałem mięśnia sercowego cierpiących na choroby wieńcowe. Dzięki podaniu niewielkiej ilości kontrastu zabieg jest bezpieczny dla nerek. Z Piotrem Desperakiem, kierownikiem pracowni hemodynamiki na oddziale kardiologii WSS nr 3 w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka

Piotr Desperak: My do naszych zabiegów musimy stosować środki kontrastowe, które uwidaczniają nam obraz tętnic wieńcowych. No i niestety te środki kontrastowe nie są obojętne dla naszych nerek. Zwiększa to niestety ryzyko sercowo-naczyniowe, a także część z tych pacjentów niestety ląduje na dializach. Żeby zapobiegać temu, jest to taka technika, która została wprowadzona pod koniec ubiegłej dekady w Polsce. Jest wykonywana głównie w wiodących ośrodkach klinicznych. Wykonaliśmy wspólnie z doktorem Marcinem Osuchem właśnie pierwszy taki zabieg u nas w Pracowni Termodynamiki.

Piotr Desperak

Pierwszy udany taki zabieg udało się przeprowadzić u 68-letniej pacjentki, która przeszła zawał serca.

Piotr Desperak: Po pierwszym zabiegu pacjentka była leczona w naszym oddziale kardiologii i u niej obserwowaliśmy właśnie wzrost kreatyniny. Po tym pierwszym zabiegu wystąpiły u niej cechy ostrego uszkodzenia nerek, czyli właśnie tej nefropatii indukowanej środkami kontrastowym. Po przeleczeniu stwierdziliśmy, że już jesteśmy technicznie gotowi do wykonania właśnie tego drugiego etapu angioplastyką wieńcową z minimalną ilością kontrastu. Wykonaliśmy obrazowanie ultrasonografią wewnątrznaczyniową. Ten obraz nie wymaga podawania kontrastu. Jest to tzw. USG tylko od środka naczynia.

W skład zespołu wchodzi 6 doświadczonych lekarzy, stworzył go Marcin Osuch ordynator oddziału kardiologicznego w WSS nr 3 w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj