Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka nowymi świętymi kościoła katolickiego

Facebook Twitter

Dziś (12.09.) o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wyniesienie do chwały ołtarzy tych dwóch wybitnych postaci to ważna chwila w życiu kościoła katolickiego w Polsce.

Fot. polsatnews.pl

Msza beatyfikacyjna zgromadziła ok. 7 tys. osób. Liturgia odbyła się z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej oraz z przewodniczącym prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Koncelebruje ją 600 księży oraz 80 biskupów z Polski na czele z przewodniczącym abp Stanisławem Gądeckim, oraz 45 biskupów z zagranicy m.in metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki czy kard. Dominik Duka z Czech.

Kardynał Wyszyński był polskim duchownym rzymskokatolickim, biskupem diecezjalnym lubelskim w latach 1946–1948, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski w latach 1948–1981. W znacznym stopniu przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce oraz otwarcia państw bloku wschodniego na kraje zachodnie.

Róża Maria Czacka pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Świnka. Była niewidomą polską zakonnicą, pionierką polskiej tyflologii, filantropką. Opiekowała się niewidomymi, założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj