Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Karetki dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego [WIDEO]

Facebook Twitter

Rocznie wyjeżdżają 3 tysiące razy, pokonując około 50 tysięcy kilometrów - karetki pogotowia ratunkowego potrzebują wymiany. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał w piątek (06.09.) dotację na zakup trzech karetek. Jedna trafi do Rybnika, druga do Świerklan a trzecia do Jastrzębia-Zdroju.

W sumie na Śląsku ma być wymienionych 25 pojazdów. Dotacja dla jednej karetki wynosi 400 tysięcy złotych. To pozwoli na zakup nowoczesnego samochodu, ze swojej kasy dołożymy około 50 tysięcy złotych – mówi Robert Ostrowski kierownik stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju:

Bardzo się cieszymy, tym bardziej że będzie to pojazd pewnie najnowocześniejszy, najnowszy, no i przede wszystkim sprawny będzie, bo nasze karetki, jak wiadomo, może zewnętrznie nie widać zużycia, ale technicznie przez ilość wyjazdów zużywają się bardzo dużo. W obszarze Rybnik, w Rybniku dostaniemy jedną, na stacji w Świerklanach- drugą i w stacji Jastrzębie- trzecią. 400 tysięcy dofinansowania to wystarczy na zakup? Zależy od wyposażenia, czy będzie to z wyposażeniem pełnym, czyli z medycznym. Defibratory, ssaki czy pompy to już kadry nasze się zajmą wyliczeniem.

Jak mówił podczas przekazania dotacji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dobre wyposażenie to podstawa działania pogotowia ratunkowego:

Będziemy starali się, żeby to było zawsze realizowane zgodnie z planem, żeby to, te najgorsze, najbardziej wysłużone karetki zostały wymienione. Województwo śląskie ma 25 karetek do wymiany tj. bardzo duża liczba w ogóle Polsce. Wszystkie te najstarsze karetki będą wymienione i taki jest cel rządu.  

Wymiana 25 karetek na Śląsku poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, bo eksploatacja pojazdów jest bardzo duża – podkreślał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

Te ambulanse, które jeżdżą po województwie śląskim, to jest prawie 170 ambulansów. Każdy ambulans robi rocznie około 50 tys. kilometrów, wyjeżdża statystycznie siedem razy na dobę, to powoduje, że ta amortyzacja ambulansów, amortyzacja karetek jest na tyle znacząca, że należy co te 6,7,8 lat te ambulanse po prostu wymieniać, żeby te ambulanse dawały rękojmie bezpiecznego dojazdu, szybkiego dojazdu i z najlepszym sprzętem.

Rocznie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowego w Katowicach odnotowuje 400 tysięcy wyjazdów, z czego 250 tysięcy to transport do poszczególnych szpitali w województwie śląskim.

Zobacz moment przekazania dotacji na zakup karetek dla Rybnika, Świerklan i Jastrzębia:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj