Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ulice Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni do remontu. Jest umowa na ich modernizację

Facebook Twitter

Jest umowa na modernizację dróg w powiecie wodzisławskim. Chodzi o Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni. Droga w skład której wchodzą te ulice będzie wyremontowana. Inwestycja warta 15 mln złotych uzyskała dofinansowanie z "Polskiego Ładu".

fot. powiatwodzislawski.pl

Nie było łatwo, bo droga miała większe znaczenie w czasach, gdy funkcjonowała kopalnia „Anna”. Dodatkowo trudny topograficznie teren oraz znaczny odcinek przebiegający w lesie powodują, że koszt jej generalnego remontu jest znaczący. Zadanie polegać będzie na całkowitej przebudowie prawie 5 km drogi. Wykonawca będzie mieć czas na prace do grudnia 2024 roku.

Relacja z podpisania umowy

W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim w obecności parlamentarzystów: Ewy i Adama Gawędów oraz samorządowców z Lubomi i Pszowa podpisana została umowa dotycząca kompleksowej modernizacji drogi powiatowej 5036S, czyli ul. Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni. Wartą ponad 15 mln inwestycję realizować będzie firma Eurovia Polska. Umowę w tej sprawie podpisał starosta Leszek Bizoń oraz członkini Zarządu Powiatu Krystyna Kuczera.

Podczas spotkania samorządowcy – tak starosta Leszek Bizoń, jak i wójt Lubomi Czesław Burek oraz wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol – podkreślali, jak ważna to dla społeczności lokalnych Pszowa i Syryni inwestycja. Dziękowali też parlamentarzystom za wsparcie w pozyskaniu środków na przebudowę ul. Miarki i 3 Maja z „Polskiego ładu”. Zwracali uwagę, że z innych źródeł i programów na to zadanie byłoby bardzo trudno pozyskać dofinansowanie.

Podkreślali też, że droga miała większe znaczenie w czasach, gdy funkcjonowała kopalnia „Anna”. Po jej zamknięciu główna droga na Pszowskich Dołach straciła jednak na znaczenie gospodarcze. Na dodatek trudny topograficznie teren oraz znaczny odcinek przebiegający w lesie powodują, że koszt jej generalnego remontu jest znaczący, a możliwość pozyskania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych jest minimalna. Samorządy lokalne nie dysponują z kolei wystarczającymi środkami, aby samodzielnie udźwignąć ciężar inwestycji.

Senator Ewa Gawęda powiedziała, że cieszy się z tego, że udało się tak znaczną kwotę na tę właśnie inwestycję pozyskać. Życzyła też sprawnej realizacji inwestycji oraz wykorzystania wszystkich środków z „Polskiego ładu”. Z kolei poseł Adam Gawęda zwracał uwagę na to, że modernizacja drogi może dać nowy impuls dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Podkreślając swoje wieloletnie doświadczenie płynące z realizacji inwestycji górniczych, życzył – podobnie jak jego małżonka – przede wszystkim udanego i bezproblemowego wykonania zadania. Oboje parlamentarzyści zadeklarowali też wsparcie w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, jakie potencjalnie mogą się pojawić przy realizacji tej inwestycji.

Zadanie polegać będzie na całkowitej przebudowie prawie 5 km drogi. Zakres inwestycji obejmuje wymianę nawierzchni jezdni oraz częściową wymianę podbudowy, budowę kanalizacji deszczowej i rowów odwadniających, przebudowę chodników i poboczy oraz wprowadzenie nowego oznakowania.

Wykonawca będzie mieć czas na wykonanie zadania do grudnia 2024 r. Drogowcy już jednak dzisiaj informują, że w czasie robót kierowcy powinni się spodziewać sporych utrudnień, zwłaszcza w rejonie odcinka pszowskiego. Droga będzie wyłączana z ruchu z wyłączeniem dojazdów do posesji, służb, i komunikacji autobusowej, a przez okres kilku miesięcy – na czas prowadzenia robót na odcinku leśnym – odcinek ten będzie całkowicie nieprzejezdny.

Już wiadomo, że jako pierwszy będzie remontowany odcinek przebiegający właśnie przez las. Przedstawiciele firmy Eurovia Arkadiusz Kierkowicz oraz Krzysztof Szczepanik zadeklarowali, że zrobią wszystko, aby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze. Z kolei starosta Bizoń podkreślił, że wspólnie z samorządowcami z Lubomi i Pszowa ustalił, że aktywnie włączą się oni w rozwiązywanie problemów, jakie w związku z inwestycją mogą zgłaszać w przyszłości mieszkańcy. Wiceburmistrz Kowol wyraził też nadzieję, że wykonawca, którym jest firma z dużym doświadczeniem – również w zakresie doboru podwykonawców – sprawnie zrealizuje zadanie, dzięki czemu uciążliwości dla mieszkańców zostaną maksymalnie ograniczone.

Wartość podpisanej umowy to ok. 15,3 mln zł. Na tę inwestycję Zarząd Powiatu pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład” w wysokości 14,06 mln zł. Pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu Powiatu, Miasta Pszów oraz gminy Lubomia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj