Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kasperek w Radiu 90: ”Obawy co do granicy towarzyszą nam cały czas”

Facebook Twitter

Czy czeka nas powtórka z wiosennego scenariusza, kiedy zamknięto granice? ''Po ostatnich zapowiedziach wprowadzenia obostrzeń te obawy narosły'' – mówi w porannej rozmowie w Radiu 90 Bogdan Kasperek, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Protesty na granicach, które odbywały się wiosną, pokazały, jak wielu osób ten problem dotyczy. Cierpią firmy, pracownicy, ale i całe rodziny. Nasza organizacja nie pozostała bezczynna

– dodaje Kasperek:

My tego okresu po wiośnie w żaden sposób nie traktowaliśmy ok, ”to za nami, udajemy, że nie ma problemu”-nie. Przez ten czas w sposób szczególny zajęliśmy się takim procesem koncepcyjno-badawczym, zakończyliśmy pierwszy etap badań, właśnie co ten okres tak naprawdę zmienił. Zamknięcie granicy nie dotyczy tylko nas, tysięcy osób pracujący po drugiej stronie, ale dotyczy setek osób uczących się po drugiej stronie, korzystających ze służby zdrowia. Tysięcy osób u których ucierpiały relacje rodzinne, sąsiedzkie, przyjacielskie.

Badania, które w ostatnich miesiącach przeprowadzono, wskazały, że wśród mieszkańców pojawiło się coś, co wcześniej nie towarzyszyło pojmowaniu granicy

– dodaje Kasperek:

Czyli strach, obawy. Kiedyś mówiło się granica, przeciętny mieszkaniec naszego pogranicza wydaje mi się myślał – to dla nas szansa, bo to jest coś, co nasz wyróżnia od reszty kraju. Dzisiaj kiedy mówimy granica, obawiam się, że coraz więcej osób nie tylko kojarzy ją pozytywnie. Zmieniło się też wiele w samej atrakcyjności pracy po drugiej stronie granicy. Jeżeli każdy tydzień zaczynam z myślą, czy nie będę musiał znowu analizować kolejnego testu, zaczynam z myślą, czy do pracy będę dojeżdżał 20 minut czy 2 godziny, to wydaje mi się, że te procesy związane z tym, że wiele osób zaczęły poszukiwać pracy w kraju, niestety zaczęły zapoczątkowane.

Jak dodaje Kasperek na Śląsku Cieszyńskim, mimo zamkniętej wiosną granicy, wiele wspólnych polsko-czeskich projektów mimo wszystko udało się zrealizować, część z nich jest przesunięta w czasie. A niektóre wydarzenia kulturalne musiały przenieść się do internetu.

Wideo z porannej rozmowy znajdziecie tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj