Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Katiusza wykopana w czasie prac polowych, rolnik nieświadomy zagrożenia

Facebook Twitter

"Katiusza" wykopana w czasie prac polowych w Rudzińcu. W czasie minionego weekendu saperzy dwukrotnie interweniowali, w sprawie wojennych znalezisk.

Przy ul. Kanałowej i Gliwickiej w Rudzińcu, pracownicy oczyszczający rzekę znaleźli przedmiot przypominający pocisk przeciwlotniczy. Na miejsce pojechał ekspert z dziedziny materiałów wybuchowych, wytyczono także strefę bezpieczeństwa i wyłączono z użytkowania most oraz drogę. Pirotechnik potwierdził, że znaleziony przedmiot pochodzi z czasów wojny, był to uzbrojony granat moździerzowy 82 mm.

Na polu w Gierałtowicach znaleziono natomiast pocisk rakietowy. Zgłoszenie przyjęto od przejeżdżającego polnymi drogami kierowcy quada. Rolnik, który natrafił na pocisk, najprawdopodobniej, nie był świadomy zagrożenia. Wezwany pirotechnik potwierdził, że znalezisko jest bardzo rzadkie – najmniejsza katiusza BM-8, do tego kompletna, z zapalnikiem, przez Rosjan nazywana katiuszą, a przez Niemców stalinorgel (organy Stalina). Tą nazwą określano wszystkie typy radzieckich wyrzutni: BM-8 kalibru 82 mm, BM-13 kalibru 132 mm i największe BM-31 kalibru 310 mm. Z uwagi na oddalenie od zabudowań nie było konieczności ewakuacji mieszkańców.

Niewybuchy zostały zabrane przez wojskowych z batalionu saperów i zneutralizowane.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj