Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kawulok: „Kilometrów nie liczymy, ale wyjazdów wymazobusa w powiecie cieszyńskim jest sporo”

Facebook Twitter

Od kilku tygodni widać wzrost zleceń i wymazobus, który posiada pogotowie, bez przerwy krąży po całym powiecie, pobierając próbki. Jan Kawulok zapewnia, że mimo wielu zleceń, zespół dojedzie do wszystkich wezwań.

fot. pixabay.com

Trzecia fala pandemii to nie tylko większa liczba chorych, to także sporo osób, które się testuje. W Cieszynie można wykonać badania m.in. w namiotach, które są usytuowane na parkingu przy pogotowiu. Ale do tych, którzy nie mogą tutaj dojechać, trafia mobilna ekipa, pobierająca próbki:

Jan Kawulok: O ile robiliśmy dziennie około 5-8 wymazu w domu pacjenta, to w tej chwili tego jest około 20 wymazów. Jest to bardzo duże obciążenie, ponieważ jest to wyjazd indywidualny do domu pacjenta, w całym powiecie, czyli od Chybia, Strumienia, po Jaworzynkę, Koniaków. Ten zespół zaczyna pracę rano i wraca w godzinach popołudniowych.

Mimo wielu wyjazdów i obciążenia punktu stacjonarnego, jak zapewnia Kawulok, badania są przeprowadzane na bieżąco.

Jan Kawulok: Model jest bardzo prosty. Skierowanie od lekarza rodzinnego, które się pojawia w bazie na wymaz domowy czy też na telefon od osoby, która potrzebuje ten wymaz i my praktycznie na następny dzień umawiamy. Wyjątkiem są z soboty i niedziele, bo wtedy ten punkt wymazowy nie jeździ. Tak to jest zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego w poniedziałek zawsze jest większe spiętrzenie. 

Punkt drive-thru czynny jest codziennie w godzinach od 16.00 do 19.00. Jak dodaje szef cieszyńskiego pogotowia, początek tygodnia to lekki spadek dużej liczby zakażeń:

Jan Kawulok: Dzisiejszy dzień dla naszego powiatu, 68 zachorowań według tego co ostatnio było – 150, 160 na pewno jakiś taki promyk nadziei daje. Mieliśmy bardzo trudny okres, byliśmy najbardziej czerwoni tej mapce, to było bardzo trudny okres, było zachorowań ponad 200 w powiecie żywieckim, w Bielsku również dochodziło do około 200. (…)

Wczoraj (31.03.) niestety w powiecie cieszyńskim znowu sporo nowych przypadków, jest ich 216 – donosi Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj