Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kawulok: Pomoc dla chorych na covid nie może odbywać się kosztem innych osób

Facebook Twitter

Nie ma większych problemów z transportem chorych na Śląsku Cieszyńskim. "Informacje prasowe mówiące o tym, że karetki oczekują w wielogodzinnych kolejkach przed szpitalami, w naszym regionie się nie zdarzają" – zapewnia w rozmowie z Radiem 90 Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pogotowie ratunkowe w Żorach

Jak dodaje dyrektor, to efekt współpracy dyrektorów szpitali i szefostwa pogotowia ratunkowego w powiatach na południu województwa. Szybkie decyzje między poszczególnymi jednostkami pozwalają zaoszczędzić wiele cennego czasu:

Przyjęliśmy taką zasadę, że raczej Warszawa trudno, żeby nam pomogła, my sobie musimy sami pewne problemy rozwiązywać. Często jest taka sytuacja, że w powiecie cieszyńskim karetka czeka, bo innego pacjenta trzeba odwieźć do domu. (…) Im szybciej pacjenta wywieziemy do domu albo do izolatorium to się to miejsce zwolni. Jest postęp w tworzeniu tych nowych łóżek covidowych i przekształceń. (…)

Mimo to i tak zdarzają się sytuacje, że karetka z pacjentem z południa musi jechać w głąb województwa. Taki wyjazd to wyłączenie ambulansu na kilka godzin. Ale jak zapewnia Kawulok, nie odbywa się to kosztem innych chorych:

Ta karetka musi jechać, przy czym, żeby trochę uspokoić mieszkańców – my oprócz karetek systemowych, siedmiu, które są cały czas, mamy dodatkową karetkę, która pracuje już od początku pandemii (karetka covidowa). Ona służy do tych przewozów dalszych, żeby nie blokować tych karetek systemowych. 7 jest karetek lokalnych i one raczej wiozą pacjenta do Cieszyna, czasami do Bielska, czasami do Jastrzębia. Na przykład karetka covidowa w nocy wiozła pacjenta do Blachowni, żeby udrożnić to miejsce, potrzebny był transport pacjenta.

Sytuację z dalekimi wyjazdami chorych na covid unormowała większa liczba łóżek w oddziałach w szpitalach w regionie

– zaznacza Kawulok:

Jednak to się sumuje. Bielsko już ponad 100 łóżek covidowych uruchomiło, Cieszyn około 80, Bystra, Wilkowice, Żywiec rozszerzają bazę covidową. My już chyba ponad 300 łóżek mamy utworzonych w ramach struktur istniejących szpitali. Na pewno jest trudna praca zespołu, oni pracują w kombinezonach, (…) trudno jest wytrzymać, w tym się siedzi kilka godzin. Wydawało się, że ostatni tydzień był ciut lepszy niż poprzednie.

W ostatnich dniach w powiecie cieszyńskim widać znaczny spadek osób chorych. Wczoraj (18.11.) zanotowano 38 przypadków. Rekord padł 7 listopada, wówczas raport Sanepidu wskazał 445 chorych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024