Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kawulok: Punkt wymazów w Cieszynie działa dobrze. W Skoczowie powstał kolejny

Facebook Twitter

Od początku listopada na terenie parkingu Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego można wykonać wymaz w kierunku badania na koronawirusa. "System umawiania na konkretną godzinę działa i sprawnie te badania są przeprowadzane" – ocenia dyrektor pogotowia Jan Kawulok.

Od kilku miesięcy po powiecie krąży także specjalna karetka wymazobus, trafia do tych osób, które nie mogą podjechać na badanie. A jak dodaje Kawulok, od szybkości uzyskania wyniku zależy również to, jak wiele osób może trafić na kwarantannę.

Jeżeli ktoś do nas dzwoni, teraz ten wymaz jesteśmy w stanie zrobić, jutro w domu, a na miejscu w pogotowiu jeszcze dzisiaj, to kwarantanna automatycznie się skraca, jeżeli ten wynik okazuje się wynikiem ujemnym. Ona znika. To jest bardzo ważne, żebyśmy nie tylko zmniejszali ilość tych osób zakażonych, ale też ilość osób na kwarantannie, bo to wszystko komplikuje pracę nie tylko systemu służby zdrowia, ale całego systemu gospodarczego.

Mamy system rejestracji, umawiamy osoby do badania z dnia na dzień

– podkreśla dyrektor cieszyńskiego pogotowia.

Tam jest rejestracja telefoniczna od godziny 9.00 do godziny 14.00. Osoba dzwoni, teraz infolinię rozszerzyliśmy o kolejne osoby tak, żeby praktycznie się za pierwszym razem, w miarę szybko. Dzisiaj już się każdy dodzwoni. Podaje nazwisko, numer zlecenia od lekarza rodzinnego. Proponujemy mu na przykład dzisiaj na godzinę 17.015. O tej godzinie osoba podjeżdża, badanie trwa około 3 minut, nie wychodzi z samochodu, bo jest to w namiocie na parkingu z tyłu pogotowia. Otwiera szybę samochodu, robiony jest wymaz, dostaje karteczkę, żeby pod danym numerem się logując otrzymał wynik.

I co ważne, w tym przypadku nie ma rejonizacji. Z punktu wymazowego może skorzystać każdy.

Może to być osoba spoza Śląska Cieszyńskiego, jak dzwoni, to my nie wnikamy, gdzie ona mieszka, tylko ustalamy godziny. Bez problemu może to być Jastrzębie, może to być Rybnik.

Od czwartku (26.11.) nowy punkt wykonywania wymazów funkcjonuje także na terenie skoczowskiego targowiska przy ulicy Góreckiej. Numery telefonów do rejestracji w Cieszynie i Skoczowie znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe przyjmuje zgłoszenia do rejestracji pod numerem telefonu 510 721 481. Rejestracja w godzinach 9-14.

Punkt pobrań wymazów w Skoczowie – infolinia 660 146 194.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj