Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Każda z nich ma pasję, postanowiły założyć stowarzyszenie. Poznajcie „Kobiety z pasjami i bez”

Facebook Twitter

Działały i wspierały się już od kilku dobrych lat, by móc jeszcze bardziej się realizować, postanowiły założyć stowarzyszenie. Dziś zrzeszają 28 kobiet z całego powiatu wodzisławskiego i zachęcają do uczestnictwa innych. Poznajcie Izabelę, Agatę, Zuzannę i Ewę, które założyły "Stowarzyszenie kobiet z pasjami i bez".

Rozmawialiśmy z Izabelą Wysocką-Kabut, prezesem Stowarzyszenia Kobiet z Pasjami i bez.

Radio 90: Kiedy powstało stowarzyszenie?

Izabela Wysocka-Kabut: Stowarzyszenie powstało w kwietniu 2021 roku, natomiast my spotykamy się, myślę, że od ponad dwóch lat.

Radio 90: Stowarzyszenie młode, ale już prężnie działające.

Izabela Wysocka-Kabut: Tak, wiele razem stworzyłyśmy, wiele udało się już wspólnie zdziałać. Pomagamy, bierzemy udział w akcjach charytatywnych, pomagamy też sobie nawzajem. Kiedyś nieformalnie a dziś w ramach stowarzyszenia.

Radio 90: Ile osób liczy stowarzyszenie?

Izabela Wysocka-Kabut: Aktualnie jest to 28 kobiet.

Radio 90: Gdzie się spotykacie?

Izabela Wysocka-Kabut: W Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu mamy swoją siedzibę, tutaj możemy się spotykać do woli.

Radio 90: Czym dokładnie zajmuje się stowarzyszenie?

Izabela Wysocka-Kabut: Kiedyś miałam taki pomysł, aby pomagać kobietom, które w zaciszu domowym czymś się pasjonują, a nie mają odwagi wyjść z tym do szerszego grona odbiorców, są skryte w tym wszystkim, co robią. 4 lata temu zaproponowałam innym kobietom, aby wystawiły swoje stoiska na Dniu Kobiet. Był to Dzień Kobiet z pasjami i bez”. Było wtedy ogromne zainteresowanie tymi stoiskami. Pamiętam, wtedy moja córka zaczynała pracę jako makijażystka i tam właśnie zrobiła swoje pierwsze makijaże. Następnie już te kobiety coraz częściej pokazywały to, co potrafią, co robią. Tak powstało stowarzyszenie, które ma na celu skupiać kobiety z regionu, które mają pasję i chcą się tym pochwalić innym.

Fot. Stowarzyszenie Kobiet z pasją i bez

Radio 90: Jaką masz pasję?

Izabela Wysocka-Kabut: Mam ich wiele, ale taką główną pasją jest prowadzenie zajęć fitness na specjalnych butach do skakania. Takie zajęcia wywołują mnóstwo endorfin.

Radio 90: Pasja w życiu jest ważna?

Izabela Wysocka-Kabut: Jest bardzo ważna.

Agata Sosna to jedna z członkiń stowarzyszenia. Jej pasją jest zdrowe odżywianie, specjalizuje się w robieniu koktajli.

Agata Sosna

Radio 90: Czym zajmujesz się w stowarzyszeniu?

Agata Sosna: Moją pasją jest przygotowywanie koktajli i ogólnie zdrowe odżywianie. Wiele kobiet chce się więcej dowiedzieć na temat zdrowego odżywiania i jak zadbać o swoje dzieci. Założyła też grupę na Facebooku, na dziś jest tam ponad 2 tysiące członków. Dzielę się na tej grupie swoimi przepisami, to są moje autorskie przepisy. Widzę, że coraz częściej zgłaszają się do mnie ludzie i dopytują o zdrowe odżywianie oraz jak zadbać o swoje zdrowie. Fajne jest też to, że dzięki swojej pracy zawodowej mogę też zainteresować tym dzieci. Widzę, że one chłoną takie informacje, cieszy je, to kiedy np. do szkoły mogę przynieść sokowirówkę czy blender i wspólnie coś przygotowujemy. Daje mi to dużo satysfakcji, kiedy poprzez zdrowe odżywianie, jakie proponuję, ktoś się lepiej czuje. Jesteśmy tym, co jemy i ma to ogromne znaczenie, jakie posiłki spożywamy. Widzę to po swojej rodzinie, dzieciach po sobie samej. Ja od momentu, kiedy zmieniłam sposób odżywiania, dużo lepiej się czuje, mam więcej energii. Nauczyłam się też słuchać swojego organizmu i wiem, co mam sobie zmiksować, kiedy brakuje mi sił.

Radio 90: Istnieje przepis na idealny koktajl?

Agata Sosna: Taki przepis chyba nie istnieje, wszystko zależy od tego, jakie ktoś ma upodobania. Często ludzi przeraża np. koktajl z dodatkiem buraka, a okazuje się, że dzięki właśnie burakowi ten koktajl najlepiej smakuje. Jest jeden składnik, który jest potrzebny do przygotowywania posiłków, trzeba to robić z miłością.

Fot. Stowarzyszenie Kobiet z pasją i bez

Radio 90: Też coś mi się wydaje, że to kluczowy składnik.

Agata Sosna: Ja myślę, że on jest bardzo ważny, bo czasami łapiemy się na tym, że kiedy jakikolwiek posiłek przygotowujemy w tempie, w pośpiechu, w nerwach i zapominamy o tym, że zjedzenie wspólnego posiłku powinno być rodzajem celebracji, powinno być dla nas przyjemnością. Coraz częściej żyjemy w ciągłym biegu, a takie zjedzenie posiłku razem dużo daje.

Radio 90: Jak się coś robi z pasją, to też jest szansa, że się to będzie robiło lepiej.

Agata Sosna: Myślę, że tak. Wiem, że robię coś dobrze, zwłaszcza kiedy trafiają do mnie komentarze zwrotne. Ludzie się mnie pytają, jak coś zrobić, gdzie mnie znaleźć. Do każdego koktajlu przygotowuję też tzw. kulki mocy i ludzie tym też są zainteresowani, są zdziwieni, że w środku nie ma cukru. Kulki mocy bardzo chętnie jedzą też dzieci. Słodycze można przygotować naszym maluchom w sposób zdrowy i przy okazji bawić się tym z nimi i wspólnie spędzać czas. Mnie to daje dużo satysfakcji, radości. Na temat przygotowywania koktajli i zdrowego odżywiania mogłabym mówić bez końca.

Zuzanna Wydra zajmuje się rękodziełem. Ze sznurka, wełny i papieru robi cuda.

Radio 90: Jaka jest Twoja pasja?

Zuzanna Wydra: Zajmuję się rękodziełem i wszystkim, co można zrobić ze sznurka, z wełny, z papieru. Tworzę kosze z papierowej wikliny, ozdoby świąteczne, ozdoby na butelki. Tworzę maskotki z wełny, czapki, rękawiczki np. takie bez palców, żeby można było chodzić z kijkami. Ostatnio także pokochałam makramy.

Zuzanna Wydra

Radio 90: Trzeba mieć dużo cierpliwości, żeby coś takiego wykonywać?

Zuzanna Wydra: Tak, bardzo dużo cierpliwości, systematyczności. Lubię też to robić, kiedy się np. zdenerwuje, wtedy lepiej mi idzie. (śmiech)

Ewa Błędowska wspiera swoje koleżanki w stowarzyszeniu. Zajmuje się sprawami formalnymi oraz szuka nowych ścieżek rozwoju dla swoich koleżanek.

Radio 90: Czym się zajmujesz w stowarzyszeniu?

Ewa Błędowska: Nazywamy się Stowarzyszenie kobiet z pasją i bez”. Ja jestem tą kobietą, która jest bez pasji. (śmiech) Podziwiam dziewczyny za to, co robią. Na razie pomagam innym, żeby mogli się jeszcze bardziej rozwijać.

Fot. Stowarzyszenie Kobiet z pasją i bez

Stowarzyszenie Kobiet z pasjami i bez spotkasz także na Facebooku: TUTAJ.

Czekamy na zgłoszenia do cyklu „Ludzie z pasją”, znasz kogoś interesującego? Napisz! Rozmawiał Przemek Niedźwiecki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj