Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Każdy może się włączyć do walki ze smogiem! Zadbać o środowisko i swoje zdrowie

Facebook Twitter

Ile może jeden człowiek, żeby zmienić środowisko? I dużo, i mało. Bo ważne, żeby zacząć od swojego podwórka. O jakości powietrza w naszym regionie, o smogu nad Rybnikiem i alternatywnych źródłach energii dyskutowano w sobotę (7.12.) w tamtejszej bibliotece.

Na spotkaniu pojawili się najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy, którzy próbują zmieniać atmosferę, w której żyją:

– usłyszała Monika Sokołowska od mieszkańców Rybnika. To właśnie stąd pochodzi Zdzisław Kuczma, który przypomnijmy: jako pierwszy w Polsce wytoczył proces Skarbowi Państwa w sprawie zanieczyszczonego powietrza. W czerwcu tego roku Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił jego pozew. Kuczma jednak się nie poddał i czeka na werdykt Sądu Apelacyjnego. Równocześnie sprawiedliwości szukać będzie w Komisji Europejskiej, gdzie zamierza złożyć skargę.

W ostatnim czasie mieszkańcy Krakowa udowodnili, że w grupie siła i udało się doprowadzić do wprowadzenia zakazu palenia węglem. Przepis wejdzie w życie za kilka dni:

– mówi Małgorzata Małochleb ze Związku Polska Zielona Sieć i dodaje, że największy niepokój wzbudza zły stan zdrowia mieszkańców metropolii, częste infekcje, choroby nowotworowe, alergie i astmy u dzieci. Wielu nie ma świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą życie w smogu:

– twierdzi Leszek Pazderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, współautor raportu o wpływie węgla na zdrowie dla organizacji Greenpeace. Równocześnie podkreśla, że w kraju działa silne lobby energetyczne:

Przypomnijmy, że nie była to pierwsza debata o smogu nad Rybnikiem. Już na początku tego roku dyskutowano na ten temat. Wtedy głównie mówiono o przyczynach tak wysokiego stopnia zanieczyszczeń, teraz starano się pokazać sposoby walki o czystsze powietrze nad miastem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024