Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca: „Asystenci pomogą rodzinom”. Kilkanaście pierwszych kontroli pieców w Wodzisławiu od początku roku

Facebook Twitter

Pierwsze kontrole pieców przeprowadzono już w Wodzisławiu. Od początku roku było ich kilkanaście. To efekt zapisów uchwały antysmogowej województwa śląskiego, która zakładała, że do końca 2021 roku trzeba było wymienić ogrzewanie swojej nieruchomości na ekologiczne.

W pierwszej kolejności sprawdzane będą posesje zgłoszone przez innych mieszkańców

– mówi prezydent Wodzisławia,

Mieczysław Kieca: Tam, gdzie sąsiedzi zgłaszali kopciuchy, we wszystkich przypadkach były to piece bezklasowe, niewymienione zgodnie z uchwałą. We wszystkich przypadkach nałożono upomnienia. Ponieważ we wszystkich tych przypadkach, jak poinformowała mnie straż miejska, właściciele nieruchomości wykazali się podpisaną umową na przyłącz gazowy, która nie została wykonana w roku zeszłym. Oświadczyli, że zgodnie z informacjami, które mają i przedstawili dokumenty, gazownia zamierza wykonać przyłącz do maja, ale już dzwonili do straży miejskiej i informowali, że nie do maja, a czerwca, lipca, sierpnia, września. Nie wiadomo kiedy. Na chwilę obecną nie ujawniliśmy osoby, która jest zatwardziałym recydywistą, czyli nie wykonał w terminie żadnego ruchu, żadnej możliwości, którą można usprawiedliwić.

Urząd Miasta w Wodzisławiu deklaruje pomoc w sfinansowaniu wymiany ogrzewania rodzinom w najtrudniejszej sytuacji materialnej:

Mieczysław Kieca: Kontaktujemy daną rodzinę z asystentem rodziny. My mamy w mieście dość dobrze rozbudowaną tę asystenturę. Asystenci rodziny działają w „Dziupli”. Są to osoby przeszkolone, on ma poznać problem rodziny od środka. Ma zrozumieć, czy problem tkwi tylko i wyłącznie w finansach, których jest za mało, czy być może problem tkwi w gospodarowaniu finansami. Może być to zjawisko nawet związane z taką nieporadnością życiową. Nie dotarła do mnie informacja, że trzeba wymienić piec. Nie wiem, że można pójść na ulice Styczyńskiego w Wodzisławiu i zasięgnąć pomocy. Nie wiem w ogóle jak do tego podejść, jak to zrobić, jestem osobą starszą, samotną. Jak mam sobie poradzić z domem, który mi pozostał a dzieci za granicą. Takie sytuacje też są. Zakładamy, że naszą odpowiedzialnością jako samorządu jest podejście bardzo racjonalne. Tym osobom damy szansę i asystenci rodziny będą pracować, jeśli osoby się zgodzą z tymi rodzinami.

Jeśli ktoś uporczywie nie będzie wywiązywał się z obowiązku wymiany ogrzewania, urzędnicy będą kierowali sprawy do sądu i to sąd będzie decydował o wysokości kary.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj