Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kieca bez wotum zaufania, ale z absolutorium. Czy będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Wodzisławia?

Facebook Twitter

 Taka sytuacja w wodzisławskim magistracie zdarzyła się już po raz drugi. Radni głosowali w środę (24.06.) w tych dwóch sprawach w czasie sesji. Do uzyskania wotum zaufania prezydentowi, Mieczysławowi Kiecy zabrakło jednego głosu. Taki wynik otwiera drogę do zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Wodzisławia.

„ZA” udzieleniem wotum zaufania głosowało 10 radnych, ale „PRZECIW” było 11. Co ciekawe zaledwie 30 minut później 16 radnych udzieliło Mieczysławowi Kiecy absolutorium, czyli pozytywnie oceniło wykonanie budżetu miasta, tym samym nie kwestionując podejmowanych działań. Sam Kieca przyznaje, że nie jest zdziwiony właśnie takim obrotem rzeczy. Na swoim profilu w mediach społecznościowych wymienia to, co w ostatnich latach udało się zrobić: zwraca uwagę na piękne parki, wiele nowych dróg, dziesiątki wyremontowanych obiektów, odnowione budynki szkół i przedszkoli, brak bezrobocia, wiele wartych uwagi wydarzeń. Równocześnie podkreśla:

W tej kadencji trudno pracować i realizować zamierzenia. Wdarła się nam tu brzydka polityka. Normalnością stało się obrażanie, szukanie problemów, dyskredytowanie wiedzy i umiejętności samego prezydenta i jego pracowników.

Mieczysław Kieca ubolewa nad kosztami całej procedury referendalnej, którą poniesie każdy z mieszkańców. Ale jest gotów poddać się ocenie.

Radni, którzy nie udzielili prezydentowi Wodzisławia absolutorium tłumaczą się z tej decyzji, podając 12 powodów, zaprzeczają, by miała ona coś wspólnego z polityką. Do naszej redakcji trafił mail od radnego Prawa i Sprawiedliwości, Adriana Jędryki, w którym wymienia powody decyzji o takim głosowaniu.  To m.in. niezrealizowane zadania drogowe z Planu Rozwoju Sieci Dróg na lata 2016-2018. To chaos w rozkładach jazdy miejskich autobusów. Zrezygnowanie z otrzymanego dofinansowania na remont ulic Leszka i Mieszka. Realizowanie miejskich inwestycji w dzielnicy XXX-lecia-Piastów-Dąbrówki za środki Rady Dzielnicy. W mailu od radnego czytamy:

Wodzisław Śląski pod rządami Mieczysława Kiecy to miasto, które z jednej strony otwiera nowe tereny zielone, a z drugiej ma problem z koszeniem na czas miejskich trawników.

Prezydent ciągle nie przedstawił koncepcji rewitalizacji wodzisławskiej starówki, że chciał podnieść mieszkańcom stawki podatków od nieruchomości, że nie był zainteresowany rozbudową sieci połączeń kolejowych o połączenie Wodzisław- Jastrzębie. Radnemu nie podoba się, że sali na dworcu kolejowym nie może wynająć mieszkaniec, a prezydent zorganizował tam swoje urodziny.

Prezydent w 2019 zrezygnował z corocznych spotkań w dzielnicach, a z obiecanych debat tematycznych, odbyła się tylko jedna. Prezydent nie potrafi albo nie chce zrealizować nawet najprostszych wniosków radnych takich jak wygospodarowanie 20 tys. złotych na projekt oświetlenia na Jedłowniku, czy zamontowanie oświetlenia świątecznego w Radlinie II.

– to ostatnie z 12 punktów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj