Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca o rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Facebook Twitter

Nieco ponad 3 miliony złotych na przebudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Wodzisławiu. To projekt, który znalazł się na liście działań dofinansowanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jedyny spośród zgłoszonych przez miasto, które w sumie starało się o ponad 40 milionów złotych:

Bardzo dużo emocji wokół tego funduszu wśród mieszkańców. Spotkałem się z wieloma pytaniami np. dlaczego Rybnik dostał 18 milionów, a my tylko 3? Nawet nie każdy sprawdził ile. Okazuje się, że proporcjonalnie do ilości złożonych wniosków otrzymaliśmy wszyscy dość podobnie, czyli poniżej 10% ilości złożonych wniosków. Wodzisław miał gotowe 4 pakiety projektów, kilkadziesiąt dokumentacji budowlanych. Wnioskowaliśmy o przebudowę kilkunastu dróg min. Sasankowa, Chełmońskiego, Dąbrowskiej, 100-lecia i wielu innych. Wnioskowaliśmy o dalszy etap modernizacji pałacu Dietrichsteinów, o kompleksową modernizację Balatonu o rozbudowę PSZOK, bo tez mieszkańcy tego oczekują, szczególnie Ci, którzy do tego punktu docierają

-wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia, który dodaje, że nie był zaskoczony ostatecznym rozstrzygnięciem, bo „rozdanie było polityczne, bez jasnych kryteriów przyznawania środków”. Na co przeznaczone będą pozyskane 3 miliony?

Kwota jest bardzo duża ze względu na sprzęt, który ma zostać zakupiony. Mało kto wie o tym, że chociażby koparka którą sortujemy odpady to jest tzw. babcia, mówią tak o niej pracownicy PSZOK-u, to jest koparka z roku 1980, angielska na londyńskich częściach, bardzo awaryjny sprzęt, który da się uruchomić, większość tego typu sprzętu w służbach komunalnych miasta jest to sprzęt wiekowy, on podlega wymianie. Samochody wywożące odpady do spalarni odpadów niebezpiecznych do Dąbrowy Górniczej i inne, te wozy robią bardzo duże przebiegi. Zakup takiego samochodu to jest 500-600 tysięcy złotych, więc tak naprawdę tu przede wszystkim jest zakup sprzętu, plus lekka rozbudowa tego miejsca do zbierania wagi. Przede wszystkim w tym jest zakup sprzętu niezbędnego, na który nas po prostu nie było stać.

Wodzisław będzie startował do kolejnej edycji konkursu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w urzędzie czekają jeszcze jakie będą jego zasady. Czas na zgłoszenia jest do 28 grudnia, decyzję o tym, które projekty będą walczyć o dofinansowanie zdecydują radni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022