Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca: Samorządowcy wnieśli 20 uwag do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej

Facebook Twitter

Samorządowcy wnieśli 20 uwag do rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczącego zasad, na jakich uczniowie mają wrócić do szkół od 1 września. Wątpliwości mają stowarzyszenia i korporacje samorządowe.

Ma je także prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Informacja ministra edukacji narodowej zupełnie mnie nie uspokoiła jako prezydenta miasta z dwóch powodów. Po pierwsze: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy, rozporządzenia powinny być dużo wcześniej konsultowane niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ponadto sposób konsultacji tych rozporządzeń budzi bardzo duże zastrzeżenia, ponieważ zostały wywieszone w godzinach późnowieczornych, a konsultacje ogłoszono następnego dnia do godz. 13:00. Mimo tego wraz ze współpracownikami, dyrektorami szkół przepytaliśmy pięć rozporządzeń i podpisałem uwagi do ministra edukacji narodowej do rozporządzenia, które pokrywają się ze stanowiskiem korporacji samorządowych.

Wątpliwości dotyczą między innymi ilości osób na metr kwadratowy w szkołach, klasach czy tego, jak mają wyglądać zajęcia świetlicowe czy pozalekcyjne:

Szkoły mówiąc kolokwialnie: nie są z gumy, nie rozciągniemy ich i pracy przedszkolnej tak samo, szczególnie mówią o tym małe samorządy wiejskie, gdzie te placówki często są zlokalizowane w starych budynkach, więc nie będzie możliwości przy zachowaniu tego reżimu odległości uruchomić grup czy klas. Po prostu fizycznie jest to niemożliwe i tu wymagane są nowe regulacje. Jeżeli będą regulacje dla uczniów w klasach, no to muszą być regulacje co do nauki świetlicowej, co do zajęć dodatkowych np. pozalekcyjnych w trybie interdyscyplinarnym. Czy wynajmujemy w szkołach pomieszczenia dla innych stowarzyszeń i organizacji, które realizują tam zajęcia.

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca wraz z samorządowcami zrzeszonymi w Związek Miast Polskich apeluje do Ministra Edukacji Narodowej o dialog i szybkie rozpatrzenie uwag, jakie zostały wniesione do ministerialnego rozporządzenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj