Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca w Radio 90: „Nie mamy pieniędzy. Nie będzie reggae festiwalu i Dni Wodzisławia Śląskiego”

Facebook Twitter

Nie mamy w budżecie pieniędzy. Nie będzie Reggae Festiwalu i Dni Wodzisławia Śląskiego- zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Mieczysław Kieca. Sytuacja finansowa miasta jest fatalna, mówi poranny gość Radia 90, zapowiadając wprowadzenie oszczędności.

Jak mówi Kieca w ostatnich trzech latach z tytułu podatku PIT w miasto straciło 41 mln złotych:

Mieczysław Kieca: Sytuacja finansowa samorządów jest fatalna. Wbrew temu, co mówią rządzący, ubyło nam dochodu z PIT-u, z tego, z czego się utrzymujemy. Ten ubytek za trzy ostatnie lata to 41 milionów złotych, czyli bardzo dużo. Oszczędności będą wszędzie, m.in. na pewno nie będzie wydarzeń bezpłatnych, kulturalnych. Nie ma ich w projekcie budżetu. Nie ma dni miasta, nie ma reggae festiwalu, nie ma Oktoberfestu, nie ma wielu rzeczy, do których mieszkańcy się przyzwyczaili. Nie ma także wielu dotacji, rzeczy, do których chcieliśmy dopłacać mieszkańcom. Inwestycje zostały ograniczone tylko do tych, które są współfinansowane ze źródeł zewnętrznych, już podpisane są przetargi.

Zmierzamy w drogę do likwidacji samorządu- mówi poranny gość Radia 90:

Mieczysław Kieca: To dopiero początek tego typu oszczędności. W budżecie miasta także zostały zaplanowane cięcia wydatków w bardzo trudnych miejscach, czyli na tzw. wydatkach bieżących wszystkich jednostek, w tym na płacach o około 20%. To jest bardzo duże wyzwanie finansowe dla całego miasta.

Radio 90: W jaką stronę zmierza samorząd zdaniem prezydenta Kiecy?

Mieczysław Kieca: W moim przekonaniu w bardzo złym kierunku. Jeżeli szybko nie zostaną dokonane zmiany o charakterze globalnym, jeżeli nie zmieni się polityka finansowania samorządów, to jest najlepsza droga do tego, żeby ten samorząd po prostu zlikwidować.

To propozycje prezydenta Kiecy, ostateczną decyzją podejmie Rada Miasta Wodzisławia Śląskiego. Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023