Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca w Radiu 90: ”Będzie trzeba zwolnić kilkunastu pracowników Urzędu Miasta”

Facebook Twitter

''Będzie trzeba zwolnić kilkunastu pracowników Urzędu Miasta. To konsekwencje uchwalonego przez Radę Miasta budżetu'' - mówi w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

Władze miasta przeanalizowały budżet i już teraz uruchomiona została rezerwa ogólna na zabezpieczenie najbardziej potrzebnych działań. To między innymi niezbędne przedłużenie licencji dla oprogramowania związanego z obsługą biura prawnego.

Będą także zwolnienia urzędników

– mówi prezydent Kieca:

Niestety decyzja rady zmusiła nas do tego, że musimy zabezpieczyć niezbędne działania urzędu w zakresie minimum. Ograniczeń będzie bardzo dużo. Uchwalony budżet uniemożliwia utrzymanie stanu etatowego na tej wysokości jaka jest. W styczniu przeprowadzimy analizę, dziś ze wstępnych danych wynika, że pracę może stracić w urzędzie kilkanaście do 20 osób ale także cięcia płacowe dotyczą innych jednostek, bo radni zdejmowali z funduszu płac.

Mniejszego wynagrodzenia mogą spodziewać się pracownicy Wodzisławskiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Spodziewać się można także ograniczeń w zatrudnieniu:

Zostały wstrzymane wszystkie nabory do urzędu, będziemy analizować te umowy, które można rozwiązać, bo są zawarte na czas określony i może ktoś oczekuje, że będzie umowa przedłużona. Będziemy też dokonywać analizy ile dopłacamy do zadań zleconych np. z zakresu wydawania dowodów osobistych, spraw meldunkowych Urzędu Stanu Cywilnego. Dopłacamy rocznie ponad milion złotych do funkcjonowania, może dokonamy redukcji etatów i będziemy obsługiwać tylko to za co płaci rząd.

Brak pieniędzy w miejskiej kasie to nie jedyny problem Wodzisławia Śląskiego. Jest jeszcze trwająca pandemia. To będzie trudny rok nie ukrywa prezydent Kieca:

Radio 90: Czego się spodziewa Pan przez te najbliższe 12 miesięcy dla siebie, dla samorządu, dla miasta?

Przede wszystkim bardzo ciężkiej i trudnej pracy wchodzenia z pandemii w okresie w którym jeszcze jesteśmy, bo tak naprawdę musimy podnieść i życie gospodarcze ale także życie kulturalne i starać się przeciwdziałać depresji, która dotyczy coraz większej liczby osób, to będzie bardzo trudne wyzwanie dla nas wszystkich.

A cała poranna rozmowa z prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj