Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca w Radiu 90: Nie mamy zabezpieczonych pieniędzy na wynagrodzenia

Facebook Twitter

W budżecie miasta nie mamy zabezpieczonych pieniędzy na wynagrodzenia do końca roku. Wystarczy ich do sierpnia - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Tegoroczny budżet mimo 245 mln złotych, nie pozwolił na zapewnienie pracownikom urzędu miasta i jednostek miejskich wypłat:

Mieczysław Kieca: Nie mamy na rzeczy podstawowe, czyli nie mamy zabudżetowanych m. in. wynagrodzeń w wielu grupach. Do końca tego roku po prostu nie byliśmy w stanie. Inflacja, podwyżki, obniżka podatków, która jest związana z Polskim Ładem. Od ostatnich trzech lat Wodzisław dostaje coraz mniejsze podatki w związku z Polskim Ładem i to powoduje, że ten budżet po prostu się nie spina. W przypadku oświaty musieliśmy zaniżyć paragraf wynagrodzeń, żeby w ogóle spiąć budżet, o około 14 milionów złotych. To oznacza, że pensje są zabudżetowane mniej więcej do sierpnia bieżącego roku.

Dlatego też prezydent Kieca proponował radzie miasta, w której nie ma większości, nieuchwalanie budżetu w grudniu. Na to jednak nie było zgody radnych:

Mieczysław Kieca: Tak, żeby nie budzić niepokoi społecznych, bo to jest dla każdego bardzo wymagająca sytuacja. Rada oczywiście zrobiła po swojemu, co więcej uchwaliła dodatkowych zadań na ponad 10 milionów. Uchwaliła wirtualne obietnice wyborcze, które sfinansuje z wirtualnych pieniędzy w roku wyborczym zagwarantowanym przez PiS, Wspólnotę Samorządową i Wodzisław 2.0.

W związku z trudną sytuacją finansową w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego wstrzymano nabory na wszystkie stanowiska. Umowy na czas określony przedłużone są jedynie na trzy miesiące tego roku.

Mimo fatalnej sytuacji finansowej Rada Miasta Wodzisławia Śląskiego nie podniosła podatków od nieruchomości. O 2 złote wzrosła opłata za wywóz odpadów komunalnych. Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Mieczysławem Kiecą do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023