Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kieca w Radiu90: Sytuacja finansowa w samorządach jest katastrofalna [WIDEO]

Facebook Twitter

Sytuacja finansowa w samorządach jest katastrofalna i będzie jeszcze gorsza - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Na kondycję wpływ mają zmniejszające się dochody z tytułu podatków czy niedofinansowanie zadań zleconych przez rząd przy jednoczesnym wzroście opłat za energię, czy minimalnych wynagrodzeń:

Pan premier i przedstawiciele rządu niejednokrotnie w wywiadach mówią, że w ostatnich latach samorządy dostały około 20 miliardów więcej w podatku PIT. I to jest prawie prawda, bo otrzymały 16,5 miliarda więcej, ale z tytułu wzrostu wynagrodzeń minimalnej, obciążeń, wzrostu cen usług. Na te podstawowe rzeczy samorządy łącznie wydały prawie 20 miliardów, czyli już dołożyły do tzw. interesu podatkowego ponad 4 miliardy. Te pieniądze skądś trzeba wziąć. Mówiąc, nie wolno podawać tylko jednej strony równania, trzeba podać oba. Sytuacja jest katastrofalna, będzie bardzo trudna.

Jak mówi prezydent Kieca, opierając się na danych z ministerstwa finansów, w tym roku około tysiąc samorządów ma problemy z nadwyżką budżetową, czyli płynnością w bieżących finansach. Co to oznacza w praktyce dla mieszkańców ?

Nie będziemy realizować nowych zadań inwestycyjnych. Trudno pozyskiwać środki unijne, jeśli nie będziemy mieli środków na wkład własny, albo nie będzie nas stać na utrzymanie. Na pewno, jeśli sytuacja dalej będzie w tym kierunku podążała, a tak to wygląda, będziemy musieli debatę na temat rezygnacji z części zadań, tzw. kosztów bieżących. Dziś trudno powiedzieć czy będzie to obniżenie dla klubów sportowych, czy rezygnacja z oświetlenia wszystkich ulic, to są bardzo trudne decyzje. Jeśli polityka rządu się nie zmieni, będzie trzeba ciąć w bieżącym funkcjonowaniu miasta.

Z prezydentem Mieczysławem Kiecą rozmawiał Arkadiusz Żabka

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022