Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy będzie gotowy program walki ze smogiem dla Rybnika?

Facebook Twitter

Nie potrafię podać daty kiedy będzie gotowy indywidualny program walki ze smogiem dla Rybnika - przyznał Piotr Woźny, pełnomocnik rządu do spraw walki ze smogiem. Jak wiecie z wiadomości Radia 90 miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców znajdujące się na liście 33 najbardziej zanieczyszczonych miast, nie zostały ujęte w rządowym programie STOP SMOG.

Od kilku miesięcy mówi się o specjalnym programie dla tych miejscowości, między innymi Rybnika. Na razie pełnomocnik rządu nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy to się stanie:

Nie podam konkretnej daty, kiedy powstanie indywidualny program dla Rybnika, to jest tak, że pracujemy nad projektem ustawy, to będzie powszechnie obowiązujące prawo. Rybnik i wszystkie inne miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców ze Śląska są zaangażowane w proces tworzenia tej ustawy, to nie jest tak, że mogę podać konkretną datę (…).

Co znajdzie się w indywidualnym programie walki ze smogiem dla Rybnika?

Tymczasem za kilka miesięcy kolejny sezon grzewczy, a cały czas brakuje rozwiązań systemowych, ciągle nie ma norm jakości węgla. Dlaczego tak długo rząd walczy ze smogiem? Pyta pełnomocnika rządu Arkadiusz Żabka:

Oczekiwania społeczne są takie, że to się da rozwiązać w ciągu jednego dnia. Na pytanie, które pan mi zadaję, mogę odpowiedzieć w ten sposób: pierwszy raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym NIK powiedziała, że żeby poprawić jakość powietrza w Polsce, to trzeba doprowadzić do usunięcia z rynku kopciuchów i wprowadzić normy jakościowe paliw stałych, ten raport został napisany w 2010 roku (…). Naprawiamy wieloletnie zaległości.

Pełnomocnik rządu Piotr Woźny, przyznał, że nigdy nie był w Rybniku w czasie sezonu smogowego. Obiecał, że przyjedzie do miasta w okresie grzewczym, by poczuć czym oddychają rybniczanie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj