Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy remont dworca PKP w Chałupkach? Jego stan nie pozwala na użytkowanie, od lat niszczeje

Facebook Twitter

Kiedy to miejsce wreszcie przestanie straszyć i stanie się wizytówką gminy? Jego stan nie pozwala na użytkowanie. Zamknięty na cztery spusty stoi, czeka na remont i niestety niszczeje...

To ważne miejsce na kolejowej mapie regionu i Polski

– mówi wójt Krzyżanowic:

Grzegorz Utracki: Chałupki to pierwsza graniczna stacja, pierwsza w Polsce, pierwsza na Śląsku, dojeżdżają Koleje Śląskie, międzynarodowe składy, linie kolejowe, które stamtąd się rozchodzą (…) to są dwie linie międzynarodowe zmodernizowane. Sama stacja jest w ruinie, nie funkcjonuje od kilku lat, nie ma dworca i to zawsze nas bolało.

Po 10 latach starań gmina wreszcie przejęła budynek od PKP i chce go gruntownie zmodernizować:

Grzegorz Utracki: Chcemy na pewno przywrócić funkcje dworca, przede wszystkim odnowić go, przywrócić z zewnątrz też takiej świetności, żeby był ozdobą, fajnym punktem po przybyciu, czy przejeździe przez Chałupki dla pasażerów, turystów i mieszkańców. Generalnie już zabezpieczyliśmy dach, bo przeciekał. (…) Potrzeba dużo pieniędzy, żeby to doprowadzić do stanu użytkowania. (…) To miejsce ma swój potencjał. (…) Chcemy, żeby budynek był naszą wizytówką.

Wójt Utracki ma także inne pomysły jak zagospodarować budynek stacji po remoncie, widzi też inne możliwości na przykład na promocję terenów całego subregionu:

Grzegorz Utracki: Część budynku chcemy przeznaczyć na instalację tradycji i pamiątek związanych z kolejnictwem. (…) Jest to pierwsza stacja w Polsce, na Śląsku, w Krainie Górnej Odry, również mogą dojeżdżać turyści z Czech. Chcemy zainstalować kolejkę, która będzie realnie obwoziła o wszystkich miejscach ważnych, ciekawych. To powinno być ciekawym miejscem wypadowym dla wszystkich odwiedzających Krainę Górnej Odry, gminę Krzyżanowice i Chałupki.

Wszystko to plany, na razie trzeba wyremontować budynek dworca, a na to trzeba pieniędzy. Wiele wskazuje na to, że projekt remontu dworca wesprze finansowo marszałek województwa śląskiego. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023