Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy rowerem wokół zbiornika Racibórz Dolny?

Facebook Twitter

Kiedy będzie można korzystać z infrastruktury wokół zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny? Szczególnie miłośnicy rowerowych wycieczek nie mogą doczekać się otwarcia wybudowanych tam ścieżek. Reporterzy Radia 90 dopytywali o sprawę w spółce Wody Polskie.

Jest szansa, że otwarcie ścieżek już niedługo, choć konkretnego terminu wciąż brak, będzie można na dwóch kółkach objechać ten obiekt drogami technologicznymi, które biegną w pasie zapór stanowiących integralną część z czaszą zbiornika:

Trwają obecnie rozmowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ze stroną samorządową m.in. z gminą Racibórz jak również ze starostwami powiatowymi, na obszarze których zbiornik jest położony, tak aby doprowadzić do konsensusu i przygotować jeden spójny regulamin, z którego będą wynikały zasady korzystania z dróg technologicznych, które będą mogły być wykorzystane jako ścieżki rowerowe po tym obiekcie i przede wszystkim uzyskanie efektów w postaci zabezpieczenia miejsc niebezpiecznych. Jesteśmy pełni nadziei, że już wkrótce obiekt ten będzie mógł być w pełni wykorzystywany.

– mówi Linda Hoffman, rzeczniczka Wód Polskich, która zauważa, że dostęp do czaszy zbiornika w dalszym ciągu jest możliwy:

Służą do tego przygotowane przejazdy, położone właśnie w poszczególnych zaporach zbiornika. Znajdują się tam także drogi gminne, które w dalszym ciągu są wykorzystywane, działają tam również koła np. wędkarskie. To na co także warto zwrócić uwagę, w perspektywie udostępnienia tego obszaru dla mieszkańców, to choćby przygotowane miejsce do slipowania łodzi, które funkcjonuje przy zbiorniku Racibórz Dolny i wkrótce, mamy nadzieję, będzie kolejnym miejscem do weekendowego i rekreacyjnego spędzania czasu przez mieszkańców korzystających choćby z turystyki kajakowej.

Wody Polskie chcą podzielić się obowiązkami z samorządami, na przykład to właśnie gminy byłyby odpowiedzialne za utrzymanie czystości na ścieżkach rowerowych. Nie wiadomo jeszcze ile kilometrów będą liczyć wyznaczone trasy:

W tej chwili pracujemy na dokumencie, na mapie powykonawczej samego zbiornika, która pozwala dość dokładnie wyrysować te odcinki, które będą możliwe do eksploatacji choćby rowerowej. Naszą intencją jest to, aby ruch rowerowy był w trybie ciągłym, aby był on możliwy po jak największym obszarze zbiornika i dróg technologicznych tego obiektu.

Wiele zależy od stanowiska samorządów, w jakim zakresie będą w stanie utrzymać infrastrukturę, tak by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj