Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiedy zacznie swoją działalność Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku? Na pewno nie od października

Facebook Twitter

Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku nie ruszy od października. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi na kampusie przy Rudzkiej nie uda się uruchomić uczelni z początkiem tego roku akademickiego.

Wciąż nie ma decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Joachim Foltys: Z kolei Ministerstwo Edukacji i Nauki czeka na decyzję Polskiej Komisji Akredytacji. To jest wniosek liczący ponad 1000 stron. Musieliśmy jeszcze uzupełniać pewne rzeczy. Można powiedzieć, że sprawa jest w toku. Patrząc na kalendarz, to jest to oczywiste, że od października jest to niemożliwe. Natomiast po otrzymaniu tej informacji, możemy ruszyć tej od semestru, czyli od końca lutego, od semestru letniego. Jeżeli decyzja się przedłuża, to wtedy od października przyszłego roku

– mówi Joachim Foltys, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, pod którego nadzorem została opracowana koncepcja funkcjonowania uczelni. Oprócz czasu potrzebnego na przeprowadzenie naboru, potrzeby jest też czas na przygotowanie bazy dla studentów kierunków medycznych:

Joachim Foltys: Szczególnie pielęgniarstwo, ono wymaga powołania Centrum Symulacji. To jest też kwestia przygotowania przetargów, więc to jest najdłuższy proces. To jest duża inwestycja, ponieważ to inwestycja rzędu kilku milionów złotych, więc na to potrzeba trochę czasu. W przypadku kierunków kosmetologia i dietetyka, to jest łatwiejsze, bo szczególnie pierwszy rok to są wykłady, więc jest trochę czasu, żeby tę infrastrukturę uzupełnić. To jest wszystko przygotowane, bo to wszystko musiało być we wniosku opisane. Może tak być, że dwa kierunki ruszą, a w następnym semestrze ruszy pielęgniarstwo.

Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna ma zająć miejsce na rybnickim kampusie w budynku po Uniwersytecie Śląskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj