Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kierowco pamiętaj! Za zły stan techniczny auta też zapłacisz mandat

Facebook Twitter

Za zły stan techniczny auta też zapłacisz mandat. I to niemały. Przekonała się o tym 22-latka z Jastrzębia, którą drogówka zatrzymała do kontroli. Volkswagen, którym jechała miał pękniętą przednią szybę czołową na całej szerokości oraz "łyse" opony na przedniej osi pojazdu.

fot.jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

W trakcie sprawdzania osobówki w policyjnych systemach wyszło także na jaw, że dowód rejestracyjny pojazdu jest już zatrzymany w związku ze złym stanem technicznym. Nieodpowiedzialna kierująca została ukarana mandatem, który według nowego taryfikatora wniósł tysiąc złotych. Pojazd został odholowany na parking strzeżony.

Przypominamy!

Podstawowym kryterium decydującym o zatrzymaniu przez policjanta dowodu rejestracyjnego jest stan techniczny pojazdu.
Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
1. zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
2. zagraża porządkowi ruchu,
3. narusza wymagania ochrony środowiska.

Dokument dopuszczający pojazd do ruchu będzie zatrzymany również w przypadku:

gdy pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
kiedy badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), zawarte w centralnej ewidencji pojazdów, nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Warto pamiętać, aby przestrzegać powyższych zasad, a w szczególności bardzo dbać o stan techniczny pojazdu i dokonywać obowiązkowych przeglądów. To stan techniczny ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo nie tylko kierującego i pasażerów, ale i wszystkich użytkowników dróg.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022