Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kierowcy autobusów skarżą się na brak toalet na pętlach

Facebook Twitter

Gdzie mamy iść za potrzebą? Czy musimy się aż tak upokarzać chodząc w krzaki? Co mają zrobić panie, które coraz częściej kierują miejskimi autobusami - żalą się telefonując do naszej redakcji.

O problemie mówiliśmy rok temu, niestety przez ostatnie 12 miesięcy nic się nie zmieniło. Nadal nie ma toalet w Chwałowicach, czy Jejkowicach, gdzie kierowcy robią sobie kilkunastominutowe przerwy. Za dostęp do toalet odpowiada pracodawca, w tym przypadku to Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku – podkreśla Marek Bąk, Wójt Jejkowic:

Ja cały czas odsyłam do Zarządu Transportu Zbiorowego. Jest to problem pracodawcy, to pracodawca powinien stworzyć godne warunki pracy. Jeżeli Panowie kierowcy i Panie chcą, mogą w Jejkowicach zawsze korzystać z toalet, które są dostępne, są to toalety w Urzędzie Gminy, który znajduje się bardzo blisko przystanku, czy Ośrodka Zdrowia. Myślę, że ten problem u nas jest minimalny, tym bardziej patrząc na niektóre miejsca postojowe autobusów w Rybniku, gdzie w ogóle żadnych toalet nie ma, nawet zabudowań nie ma, a te autobusy tam stoją, mam na myśli granicę Chwałowic i Świerklan, takie miejsce też jest.

Rozwiązaliśmy problem braku toalet na pętli w Boguszowicach – mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Od piątku ta toaleta funkcjonuje, 195 tysięcy złotych kosztowała, dwa miejsca, w tym również miejsca dla niepełnosprawnych, Rybnickie Służby Komunalne zawiadują tymi toaletami, myślę, że to jest dobre doświadczenie. Zobaczymy, jaka jest użyteczność tego systemu.

Kierowcy autobusów z toalety w Boguszowicach się cieszą, ale nie ukrywają że muszą płacić za korzystanie z niej. O ile miasto rozwiązało w tej dzielnicy problem, o tyle cały czas jest on nabrzmiały w Chwałowicach, czy sąsiednich Jejkowicach, gdzie także miejskie autobusy mają postoje na pętlach:

Kuczera: Będziemy stopniowo rozwiązywać te problemy, no ale też jakaś analiza finansowa musi się pojawić. Pętla Chwałowicka, tam po prostu nie ma mieszkańców. (…)

Radio 90: Czyli proponuje Pan wędrówkę do lasu…

Kuczera: Nie do lasu, ale jest baza, ten autobus też wraca do bazy, to nie jest tak, że cały dzień tam kierowca stoi.

Radio 90: A co w przypadku Jejkowic?

Kuczera: To jest teren poza Gminą Rybnik, więc możemy rozmawiać z Jejkowicami, czy da się coś zrobić.(…) Trzeba się dogadać w tej jakże trudnej sprawie.

Za załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym można zapłacić 500 złotych mandatu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022