Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kiljańczyk w Radiu 90: Podejrzewam, że nikt nie będzie zadowolony

Facebook Twitter

"Podejrzewam, że nikt nie będzie zadowolony z pieniędzy, jakie znaleźliśmy na sport. Oczekiwanie środowiska sportowego było wyższe, ale mamy nadzieję, że zostanie to docenione" - przyznał w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

W przyszłym roku na granty dla klubów sportowych na szkolenie dzieci i młodzieży ma trafić 1 mln 400 tysięcy złotych. Radni zaproponowali, aby przeznaczyć dla nich 800 tysięcy złotych z programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. To w sumie 2 mln 200 tysięcy, dokładnie o 1 mln złotych mniej niż w ubiegłym roku.

Podejrzewam, że nikt nie będzie zadowolony z kwot w budżecie miasta Rybnika przeznaczonych na sport, oczekiwanie środowiska sportowego było większe, natomiast chciałbym zauważyć, że my musieliśmy zrezygnować z konkretnych wydatków. Chodzi np. o remonty, kwestie rezerwy budżetowej, co jest w pewnym sensie trochę ryzykowne w dobie kryzysu zdrowotnego i finansowego. Wykonaliśmy ciężką pracę, mam nadzieję, że środowisko sportowe to doceni.

Zdaniem Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, przed klubami sportowymi teraz poszukiwanie sponsorów i większy udział finansowy rodziców, których dzieci uczestniczącą w zajęciach:

Rzeczywiście te kwoty przeznaczone na poszczególne kluby, bo to oczywiście będzie jeszcze konkurs, będą niższe. Wydaje mi się, że kluby sportowe sobie poradzą, natomiast będzie to wymagało dodatkowej pracy w zakresie chociażby zdobywania sponsorów albo współpracy z rodzicami w tym zakresie. Słyszałem, że w jednym z klubów składka wzrośnie o 100% z 5o do 100 złotych. Też będą takie sytuacje, zadaję sobie z tego sprawę.

Komisja Finansów Rady Miasta Rybnika na piątkowym (4.12.) posiedzeniu zdecydowała także, że w przyszłorocznym budżecie 900 tysięcy złotych trafić ma na promocję poprzez sport. W ubiegłym roku były to 2 mln złotych, które trafiły do rybnickiego żużla. Jak będzie w przyszłym, zdecyduje ogłoszony przetarg.

Planuje się także przeznaczyć 1 mln 100 tysięcy złotych na pomoc dla nauczycieli dzieci w przedszkolach oraz 200 tysięcy złotych na granty w obszarze kultury, zdrowia i wsparcia osób niepełnosprawnych.

W sumie radni znaleźli w budżecie ponad 3,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej, z Zarządu Transportu Zbiorowego, z remontów chodników i dróg:

Radio 90: Panie przewodniczący, nie można było tak od razu, bez tego całego zamieszania?
My jesteśmy w takiej sytuacji trudnej, epidemicznej, to wpływa także na dochody budżetowe, na wpływy z PIT-u, ale jesteśmy też w sytuacji, w której nasze państwo się przeobraża, zmienia, niekoniecznie w takim kierunku, który wzmacnia samorządy. Ubytki w dochodach to jest kwota 100 milionów złotych, gdybyśmy te środki mieli w budżecie, nie byłoby tematu tak trudnych cięć.

Wnioski Komisji Finansów trafią teraz do prezydenta Piotra Kuczery, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie przyszłorocznego budżetu. 17 grudnia głosowanie na Sesji Rady Miasta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2021