Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kilka kresek, wiele korzyści. Rysują nie tylko dzieci, ale też dorośli

Facebook Twitter

Dziś (22.11.) Dzień Kredki! Ten prosty przedmiot jest bardzo istotny. Dzięki niemu każdy z nasz przelewał na papier swoje pierwsze emocje i wyobrażenia. Rysowanie to podstawowa zabawa każdego dziecka i kojarzy się właśnie z dzieciństwem, jednak sprawia radość również dorosłym. No właśnie, jakie są zalety rysowania? Co daje dzieciom i jakie korzyści przynosi dorosłym?

fot. pixabay.com

Większość zalet, jakie niesie za sobą rysowanie odnosi się nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych. W każdym wieku musimy wspierać swój rozwój emocjonalny i psychologiczny, a rozwój kreatywności jest jedną z głównych zalet rysowania.

Co ciekawe, rysowanie rozwija obie półkule mózgu:

  • Prawą, która odpowiada za procesy twórcze i emocjonalne.
  • Lewą, która jest odpowiedzialna za rozumowanie racjonalne.

Poznaj swoje dziecko – daj mu kartkę i kredki

Dzieci wykorzystują rysunki, jako zobrazowanie tego, co mają w głowie, o czym myślą, co przeżywają. Często nie potrafią odpowiednio ubrać w słowa tego, co z łatwością narysują. W ten sposób poznasz świat swojego dziecka, przekonasz się jakie kolory lubi, jakie zwierzęta są w kręgu jego zainteresowań, jak wyobraża sobie idealny dom lub po prostu o czym marzy.

Rysowanie stymuluje koncentrację

Rysowanie wymaga skupienia i planowania. Do osiągnięcia efektu estetycznego potrzebna jest organizacja pracy, konkretny pomysł i chęć do pracy. U młodszych dzieci jest to trudne do osiągnięcia, u starszych możemy obserwować rozwój poszczególnych etapów. Rysowanie to świetna zabawa, ale wymaga od dzieci czynności, które przygotowują je do realizacji zadań w przyszłości. Pokazują też, że każda czynność ma swój początek i koniec, a bez wytrwałości nie da się osiągnąć pożądanego efektu.

Przelej emocje

Kolorowanie i rysowanie sprzyjają rozwojowi inteligencji emocjonalnej, dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zobrazowanie emocji i wyrażenie ich za pomocą symboli i kolorów pozwala je lepiej zrozumieć.

Ważną korzyścią płynącą z rysownia jest utrzymanie zdrowia psychicznego u dzieci oraz dorosłych. Ta forma aktywności rozluźnia, relaksuje, odpręża i pozwala oderwać się od rzeczywistości. Czasem jest to nawet bardziej potrzebne dorosłym.

Poczucie własnej wartości

Rysownie sprawia, że w efekcie powstaje coś estetycznego, ładnego. U dzieci jest to powód do dumy, często okazja di pochwalenia się pracą przed rodzicami lub rodzeństwem. Obserwowanie efektów swojej pracy wzmacnia poczucie własnej wartości u osób w każdym wieku.

Razem

Rysowanie to czynność, którą możemy robić w grupie. Rozwijanie tej aktywności może stanowić pasję, która wzmocni więzi rodzinne lub przyjaźnie. Wymiana opinii, poglądów lub nowych pomysłów może być okazją do rozmowy i spędzenia czasu z bliskimi. Ten sposób spędzania wolnego czasu nie jest kłopotliwy, ponieważ rysować można wszędzie, nie potrzeba również do tego wielu akcesoriów.

Sposób na…

…czas w domu! Obecnie, kiedy wiele z naszych aktywności zostało ograniczonych, a czas musimy spędzać głównie w murach własnego domu – szukamy kreatywnego hobby. Może właśnie rysowanie? Łączy pokolenia, relaksuje i rozwija. W końcu każdy ma w sobie cząstkę dziecka.

Mamy pierwsze zadanie – pokoloruj nasze logo:

Znasz nasze kolory, prawda?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024