Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kilka słów czasem znaczy bardzo wiele. Samotni seniorzy potrzebują rozmowy

Facebook Twitter

Trzykrotnie wzrosła ilość telefonów seniorów do centrum teleopieki w Jastrzębiu-Zdroju. Telefonów tylko po to, by porozmawiać. Starsi mieszkańcy regionu w dobie pandemii czują się bardzo samotni.

fot.pixabay.com

Wylicza Marta Kozłowska, kierująca projektami teleopiekuńczymi w stowarzyszeniu „EBI Association” w Jastrzębiu-Zdroju:

Większość spraw, które tutaj załatwiamy to są najnormalniejsze w świecie rozmowy, które pomagają naszym seniorom być w towarzystwie. Aktywizujemy ich, namawiamy do nowych aktywności, ta pomoc jest bardzo duża. W czasie pandemii ilość takich rozmów wzrosła bardzo. Do tej pory na takiej grupie 300 uczestników, którą ostatnio analizowałam. Przed pandemią mieliśmy około 2000-2500 rozmów miesięcznie. W tej chwili, w czasie pandemii już ta ilość to jest 6000, w poprzednim miesiącu 6300.

Potrzebę zwyczajnej rozmowy zauważają też osoby, które odbierają telefony od seniorów:

Bardzo często omawiają takie sprawy bieżące, takie związane teraz ze strajkiem, czy też z tym, co się dzieje tutaj u nas. Mamy też panie, które dzwonią, żeby nam opowiedzieć o tym, co się działo w serialu. (…) Odbieramy trzykrotnie więcej połączeń towarzyskich, ale też takich alarmowych.

– mówi Alina Luszczymak, kierująca teleopieką w siedzibie stowarzyszenia w Jastrzębiu i też apeluje, by każdy z nas zwracał uwagę na starsze osoby w sąsiedztwie:

Na ten moment to bardzo ważne! Nawet jeżeli macie możliwość, kiedy sąsiad senior jedzie windą, warto zamienić z nim kilka słów. Czy na pewno ma leki, czy ma zakupy, czy nie trzeba czegoś załatwić. Pytajmy, czy w rodzinach jest wszystko w porządku, czy rodzina jest zdrowa, bo bardzo często seniorzy dowiadują się, że ich najbliższa rodzina jest chora, jest zamknięta. Oni przeżywają wewnętrznie to, co się dzieje. Martwią się o swoich najbliższych. Rozmowa towarzyska daje im poczucie, że nie są sami, że jest ktoś, kto im pomoże. Nawet zwykłe „dzień dobry”, czy pytanie „jak się czuje?” to są dla seniora bardzo ważne słowa.

Radio 90 przyłącza się do tego apelu!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj