Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kilka tysięcy pielgrzymów pójdzie z Rybnika na Jasną Górę. Skąd się wzięła ta tradycja?

Facebook Twitter

To będzie już 68. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. W ostatni dzień lipca (31.07.) do Częstochowy wyruszy osiem grup pątników z całego regionu. Będzie ich, jak co roku, około cztery tysiące. A my wracamy do historii - skąd się wzięła ta tradycja i gdzie można zgłosić swój udział?

Wszystko zaczęło się w 1946 roku – przypomina organizujący pielgrzymkę, ksiądz Marek Bernacki:

Wtedy to pan Stanisław Pol, między innymi on, powiedział, że pójdzie na Jasną Górę, żeby podziękować Matce Bożej za ocalenie w czasie wojny, bo taki też złożył ślub. I tak się stało. W 1946 razem ze swoim kolegą poszedł na Jasną Górę. Żyje do dzisiaj – pierwszy pielgrzym, pan Stanisław, ma 89 lat. I będzie w tym roku w Górnikach na mszy z pielgrzymami. Oni rozpoczęli, potem dołączały kolejne osoby z ich rodzin, pielgrzymka się rozrastała, aż do stanu dzisiejszego.

Tegorocznej pielgrzymce patronuje hasło „Być solą ziemi”. Organizacyjnie wszystko jest już przygotowane. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne – podkreśla ksiądz Bernacki:

Myślę, że każdy ma świadomość – to są cztery tysiące ludzi, którym trzeba zapewnić toalety, opiekę medyczną, wyżywienie, ale też noclegi na trasie, by każdy mógł spokojnie przespać noc. Także ogromne przedsięwzięcie, ale dzięki Bogu jest grupa ludzi, która tworzy trzon pielgrzymki, jest zaangażowana w te przygotowania i dzięki tej grupie to wszystko może się dobrze odbywać i rozwijać.

Trasa i plan pielgrzymki nie zmieniają się od lat:

Nie zmieniamy, ponieważ jest to plan, który się przyjął, który się podoba pielgrzymom, więc trudno wprowadzać jakieś nowości. Wyruszamy z Rybnika do Gliwic, po drodze mamy przystanek w Książenicach i Wilczy. (…)

Zanim pątnicy dotrą na Jasną Górę, do pokonania będą mieli 115 kilometrów. Ksiądz Bernacki przypomina, co pielgrzymi powinni zabrać ze sobą na trasę:

Trzeba zabrać intencję, to jest bardzo ważne, musi być intencja, z którą pielgrzym pójdzie, ponieważ jeśli ktoś idzie tylko po to, żeby być widzem, statystą, aktorem, czy tylko po to, by szukać sensacji – to nie ma sensu, lepiej zostać w domu. Druga, przyziemna sprawa, trzeba mieć dobre, sprawdzone obuwie. Prosta sprawa, ale ważna. Do tego bawełniane skarpetki, na każdy dzień świeże. Poza tym dobre nastawienie, uśmiech, dobry humor – i z tym wyruszyć na szlak.

Intencje z jakimi pielgrzymi wyruszają z Rybnika na Jasną Górę są bardzo różne:

Każdy pielgrzym to jest inna intencja. Bardzo często młodzi małżonkowie idą prosić o potomstwo, „bo, proszę księdza, już któryś rok, już tyle lat i staramy się, czekamy”, a potem „jest! Księże, idziemy podziękować!”. W tym roku też będzie taka piękna sytuacja, bo pójdzie matka z dzieckiem, które wyprosiła podczas tej pielgrzymki. Sytuacje młodych ludzi: „Byłem, prosiłem o dobrą dziewczynę i wie ksiądz, jest, za dwa lata mamy ślub”. I wiele innych cudownych sytuacji.

Przypomnijmy 68. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę rusza 31 lipca spod Bazyliki, 3 sierpnia dotrze do Częstochowy. Wciąż można się zapisywać do udziału w pielgrzymce. Gdzie? Z księdzem Markiem Bernackim rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Zapisy na pielgrzymkę:

Biuro San Antonio, DH Hermes, 3 piętro, ul. Chrobrego 6, Rybnik

  • Od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 – 16.30

Centrum Pielgrzymkowe Nowiny – Parafia MB Częstochowskiej, ul. Pilarczyka 5, Rybnik

  • Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 10.00 i 16.00 – 18.00 (oprócz środy)

Parafia św. Jadwigi Śląskiej – ul. Kardynała Kominka 18, Rybnik

  • Od poniedziałku do soboty: w godz. 8.30 – 10.00, poniedz. – piątek w godz.16.00 – 18.00

Kancelaria przy Bazylice św. Antoniego w Rybniku /do grup 1,2,3/

  • Od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 10.30, wtorek i piątek 16.00 – 17.00

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj