Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga kierowcy! Klamka zapadła. Gigantyczne mandaty od stycznia

Facebook Twitter

Już od dziś (1.01.) podwyżka mandatów, rozporządzenie w tej sprawie wczoraj (31.12.) zostało opublikowane. Jak podaje policja z Gliwic to mogą być słone opłaty, mandat w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punków karnych, dodatkowo to sąd będzie mógł nałożyć 30 tysięcy złotych kary.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przejazdach rowerowych może się skończyć stawką 15 punktów karnych, tę maksymalną ilość punktów będzie można też zarobić np. za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu. Za brak OC zapłacimy dwukrotność pensji minimalnej, czyli ponad 6 tysięcy złotych.

Szczególnie surowo karane będą przewinienia względem pieszych

Nieustąpienie pierwszeństwa może kosztować kierowcę 1,5 tys. zł, a w warunkach recydywy nawet 3 tys. zł. Maksymalna stawka 15 punktów karnych będzie możliwa w przypadku m.in. takich wykroczeń, jak: wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, omijanie auta, które zatrzymało się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h oraz kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

13 punktów karnych kierowca otrzyma, jeśli przekroczy dopuszczalną prędkość o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h.

10 punktów (to dotychczasowy pułap) będzie dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h, zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej lub wjazdu na przejazd kolejowy przy opadających rogatkach.

Znowelizowane przepisy nadążają również za rozwojem nowych środków komunikacji indywidualnej. Użytkownik hulajnogi, będąc pod wpływem alkoholu, podobnie zresztą jak rowerzysta, zapłaci tysiąc złotych.

Jako właściciele pojazdów musimy też pamiętać, że za brak OC zapłacimy dwukrotność pensji minimalnej, czyli 6020 zł. Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata wyniesie 3010 zł, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba będzie zapłacić 1204 zł.

W przypadku właścicieli motocykli będą to kary odpowiednio 1003, 502 i 201 zł. Właściciele samochodów ciężarowych zapłacą o 50 proc. więcej niż właściciele osobówek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj