StartKultura

„Klimakterium II, czyli menopauzy szał”

Czy sztuka autorstwa Elżbiety Jodłowskiej i tym razem okaże się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”?

„Klimakterium II” na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury w środę (26.02.) o 20.15.

Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku „menopauzalnym”. Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Jakimi sposobami? Jedne będą się poddawać zastępczej terapii hormonalnej, inne wybiorą ziołolecznictwo, jeszcze inne pójdą w kierunku jogi lub ćwiczeń gimnastycznych. A to wszystko przez…klimakterium.

Twórcy spektaklu chcą pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety – mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni – miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, że beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń – kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo, iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie – starannie pomijany.

Aktorki nie boją się śmieszności, nie wstydzą się grać postaci w wieku średnim i starszym. To znane postacie medialne, potrafiące rozbawić i wzruszyć publiczność. Pokazują, że można być czynną i twórczą kobietą, bawić się i tańczyć do późnego wieku. Nikt, tak jak druga kobieta nie zrozumie cierpień, których doświadcza się w tym czasie. Stąd popularne „babskie” spotkania, na których można porozmawiać na „wstydliwe” tematy, o których trudno rozmawiać z mężem czy dziećmi.

Spektakl ma za zadanie pokazać, że każda kobieta ma na to wszystko swój dobry sposób.

Obsada: /wymiennie/

  • Pamela –  Elżbieta Jodłowska/Małgorzata Duda/Elżbieta Okupska
  • Malina –  Elżbieta Jarosik/Ewa Śnieżanka/Jolanta Chełmicka
  • Krycha – Ewa Złotowska/Małgorzata Gadecka/Ewa Cichocka/Małgorzata Duda/Joanna Jeżewska/Marzena Kipiel-Sztuka
  • Zosia – Grażyna Zielińska/Ludmiła Warzecha/Małgorzata Gadecka

Reżyseria:
Cezary Domagała

Scenografia i kostiumy:
Tatiana Kwiatkowska

Zostaw komentarz