Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Klimatyzacja domowa: Ile trzeba zainwestować? Ile kosztuje używanie? [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Upalne dni w domu bez klimatyzacji potrafią być prawdziwą udręką. Dlatego sprawdziliśmy, jak dużo trzeba zainwestować w domową klimatyzację, oraz ile kosztuje jej używanie. Jaki typ klimatyzacji wybrać i czym się kierować podczas zakupów.

Klimatyzacja domowa

Jeszcze do niedawna ceny klimatyzatorów były bardzo wysokie, przez co sprzęt był niedostępny dla przeciętnych ludzi. Jednakże fakt ten się zmienia i ceny spadają, co sprawia, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad zakupem takiego urządzenia do siebie do domu. Na rynku jest coraz więcej różnych modeli w bardzo różnych cenach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, ale także reguluje poziom wilgotności. Według badań zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze źle wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Optymalne parametry pomieszczenia podczas lata to 23-26°C oraz 40-60% wilgotności. Zakłada się, że różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a temperaturą na zewnątrz nie powinna być większa niż 5-6°C. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo o infekcje układu odpornościowego.

Moc klimatyzatora

Podstawowym parametrem przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora jest jego moc chłodnicza. Zakłada się, że średnio na każdy metr kwadratowy pomieszczenia musi przypadać 0,1kW mocy klimatyzatora. W praktyce oznacza to, że pokój o powierzchni 10m2  wymaga od urządzenia chłodzącego mocy 1kW, aby chłodzenie było efektywne. Jeśli natomiast pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, wtedy trzeba wybrać produkt z mocą 30% większą.

Dodatkowymi parametrami, jakie powinniśmy brać pod uwagę, przy pełnej kalkulacji mocy klimatyzatora są:

  • ilość okien w pomieszczeniu
  • nasłonecznienie pomieszczenia
  • w jakim kierunku geograficznym są skierowane okna
  • rodzaj kondygnacji (piwnica, parter, piętro czy poddasze)
  • ilość urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu
  • ilość osób przebywających w pomieszczeniu

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzatory dzielimy na mobilne i stacjonarne.

Mobilne przypominają budową osuszacze powietrza. Jest to średniej wielkości urządzenie wolnostojące, które w prosty sposób możemy przenosić między pomieszczeniami czy lokalami. Niestety ten typ jest głośniejszy niż stacjonarny, a także posiada mniejszą wydajność, więc trzeba mieć to na uwadze podczas zakupów. Wybierając przenośny jednoblokowy klimatyzator musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni wyprowadzić w jakiś sposób rurę odprowadzającą ciepłe powietrze z urządzenia na zewnątrz. Jest to największa wada tego typu konstrukcji. O ile w domu jednorodzinnym często prawie każdy pokój posiada komin wentylacyjny, o tyle w bloku rzadko tego uświadczymy, co znacznie komplikuje montaż. Jedynym rozwiązaniem jest uchylenie okna. Z tym że przez otwarte okno wciąż wpadać będzie świeża dawka gorącego powietrza, co znacznie obniży skuteczność chłodzenia. Jednak jeśli zależy nam na mobilności, nie mamy miejsca na stacjonarny klimatyzator lub zwyczajnie ten typ jest dla nas optymalny cenowo, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Klimatyzatory stacjonarne są montowane na stałe w pomieszczeniu i składają się z dwóch części. Jedna znajduje się w pokoju i to ona chłodzi. Najczęściej montuje się ją na ścianie pod sufitem. Drugi element instalowany jest na zewnątrz i poprzez połączenie z jednostką wewnętrzną wyprowadza ciepłe powietrze. Ten rodzaj konstrukcji nazywany jest Split. Do zalet tych urządzeń zalicza się cichą pracę, wydajność i komfort użytkowania. Dodatkowym atutem jest to, że do jednej jednostki zewnętrznej można podpiąć kilka wewnętrznych, przez co możemy schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Jednakże do zamontowania tej klimatyzacji będziemy potrzebować pomocy specjalistów, co wygeneruje dodatkowe koszty. Wszystko dlatego, że często producenci mogą anulować nam gwarancję, w przypadku gdy dokonamy montażu na własną rękę.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Ceny klimatyzacji zależne są przede wszystkim od typu konstrukcji samego urządzenia, producenta, modelu, mocy oraz ilości funkcji oferującej przez daną jednostkę.

Kwota, jaką musimy wydać na klimatyzator przenośny to od 700 do 2 000 zł za urządzenia o najczęściej spotykanej mocy 2-3,5 kW.

Klimatyzatory typu Split kwotowo plasują się następująco:

  • moc 2,6 – 2,9 kW – ok 2 460 zł
  • moc 3,5 – 3,8 kW – ok 2 700 zł
  • moc 5,3 – 5,5 kW – ok 4 060 zł
  • moc 7,0 – 7,3 kW – ok 5 400 zł

Dodatkowe jednostki wewnętrzne do konstrukcji multi split:

  • moc 2,6 – 2,9 kW – ok 1 160 zł
  • moc 3,5 – 3,8 kW – ok 1 290 zł
  • moc 5,3 – 5,5 kW – ok 1 530 zł
  • moc 7,0 – 7,3 kW – ok 2 020 zł

Jednostki zewnętrzne do konstrukcji multi split:

  • moc 5,3 – 5,6 kW – ok 4 060 zł
  • moc 7,9 – 8,5 kW – ok 6 150 zł
  • moc 8,2 – 8,8 kW – ok 6 640 zł
  • moc 10,6 – 11,1 kW – ok 9 700 zł

Sam zakup urządzeń to jedna sprawa, drugą jest ich montaż, o którym wspominałem już wcześniej. W przypadku klimatyzatorów przenośnych wizyta specjalisty nie jest konieczna, natomiast jeśli decydujemy się na klimatyzatory stacjonarne, warto zainwestować w montaż przeszkolonej ekipy. Koszt takiego przedsięwzięcia waha się w granicach 1 000 – 2 000 zł.

Koszty związane z eksploatacją klimatyzacji domowej będą się różnić w zależności od klasy sprzętu, jaki wybierzemy. Najtańsze urządzenia przenośne będą generowały około 40 gr opłat na godzinę ich pracy. Klimatyzatory typu Split w najbardziej ekonomicznej wersji ze sprężarką inwerterową, która może zmieniać parametry podczas pracy, obciąży nas około 34 groszami za godzinę. Natomiast urządzenia pozbawione tej funkcji mogą kosztować nawet 50 gr za godzinę.

Dodatkowo należy doliczyć do powyższych kosztów eksploatację całej instalacji. Poczynając od filtrów, które należy wymieniać bądź czyścić regularnie (jeśli zastosowano filtry wielokrotnego użytku), poprzez specjalistyczny serwis klimatyzacji wykonywany raz w roku celem uzupełnienia czynnika chłodzącego, przeczyszczenia przewodów, czy ogólnej oceny stanu poszczególnych części, a na niespodziewanych awariach kończąc.

Ceny również różnią się w zależności od modelu, co można wziąć pod uwagę już podczas zakupów. Czasami może się okazać, że warto wydać więcej na samym początku, żeby później ceny części były tańsze. Oczywiście w głównej mierze tyczy się to elementów eksploatacyjnych, które systematycznie należy wymieniać, gdyż główne elementy klimatyzatorów mogą być odpowiednio droższe w porównaniu do tańszych modeli. Warto też zwrócić uwagę na to, jak często takich wymian należy dokonywać według zaleceń producenta. Zatem myśląc nad zakupem klimatyzacji, przeanalizujmy wszystkie koszta i ich częstotliwość w skali roku dla interesującego nas modelu. Wtedy będziemy mieli pełny pogląd na koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji naszego klimatyzatora.

źródło: zaradny finansowo

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024