StartSię dzieje W Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Kluczniok w Radiu 90: W rzekach coraz mniej śmieci. Świadomość społeczeństwa coraz większa

W ten weekend (26.-28.04.) już po raz dziesiąty kilkuset kajakarzy, a także rowerzystów, czy miłośników pieszej rekreacji będzie zbierało śmieci z rzeki, na odcinku od Rybnika Stodół do Kuźni Raciborskiej:

Te śmieci zawsze będą w rzekach. Drogi wodne, ścieki wodne, niosą butelki plastikowe, różnego rodzaju folki foliowe więc to zawsze wpadnie do rzeki i zawsze niestety płynie w kierunki morza. Dużo wiader po farbach, odpadów po remoncie na obrzeżach rzeki Rudy. Kiedyś znajdywaliśmy zderzaki, drzwi z samochodów, części pralek, lodówek. Natomiast pocieszające jest to, że przez te 10 lat widzimy znaczną poprawę. Nie mamy tych śmieci wielkogabarytowych. Ta świadomość społeczeństwa jest coraz większa i widzimy znaczną poprawę.

W akcję sprzątania rzeki Rudy zaangażowało się miasto Rybnik i Kuźnia Raciborska. W programie wspólne biwakowanie, koncerty. Chcemy by było to nasze wspólne trzydniowe święto – podkreśla Kluczniok:

Wielkie sprzątanie rzeki Rudy jest akcją happeningową. Jest tak naprawdę świętem rzeki. Całe rodziny z dziećmi przyjdą, będą też dmuchańce dla dzieciaków, a przede wszystkim koncerty. Chodzi o fajną zabawę, ale w słusznym celu. Rzeka Rudy jest bardzo malownicza. Mało kto wie w Rybniku, ze można spotkać naprawdę żyjącą przyrodę, można spotkać czaple siwą, bociana czarnego, jaskółki brzegówki, przyrody żyjącej praktycznie razem z nami.

Kto najczęściej zostawia śmieci nad rzeką? Cała poranna rozmowa z Jackiem Kluczniokiem organizatorem akcji „Wielkie sprzątanie rzeki Rudy”.

Rozmawiał reporter Arkadiusz Żabka.

O wydarzeniu pisaliśmy tutaj: X Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy

Zostaw komentarz