Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Knurów: Co ze stuletnimi chlewikami na Dworcowej?

Facebook Twitter

Spór o stuletnie budynki gospodarcze w Knurowie. Chodzi o dawne chlewiki przy ulicy Dworcowej. Miasto planuje je wyburzyć, by uporządkować teren wokół istniejących tam budynków mieszkalnych, na co nie chce zgodzić się część mieszkańców. Teraz budynki pełnią rolę garaży albo składzików.

Główną intencją miasta było to, żeby uporządkować teren wokół tych budynków, w kierunku umożliwienia mieszkańcom tych wspólnot mieszkaniowych, bo są to wszystko wspólnoty mieszkaniowe, dostępu dojazdu do ulicy Spółdzielczej, którą mogli by następnie w sposób bezpieczny włączać się do ruchu ulicy Dworcowej. W tej chwili mieszkańcy korzystają w zasadzie tylko z jednego wyjazdu od strony frontu tychże budynków włączając się w ulicę Dworcową, jest to włączenie się bardzo niebezpieczne, dlatego że mieszkańcy muszą korzystać z grzeczności innych kierowców włączać się w sposób intuicyjny w spory ruch który na tej drodze panuje.

-wyjaśnia Krzysztof Stryczek z Urzędu Miasta w Knurowie.

 

Urzędnicy mówią też o poprawie estetyki w tej części miasta i uregulowaniu kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi.

To nie oznacza, że miasto w jakiś sposób chce, czy też zamierza zaniechać w kierunku ochrony tego co jest kulturowo dla Knurowa istotne, czyli właśnie zabudowy z początku XX wieku. Myślę, że inwestycje które miasto już od kilku lat prowadzi na obszarze III Koloni udowadniają, pokazują, że miasto doba o swoją przeszłość historyczną i zarzuty związane z tym, że budynki gospodarcze, których część chcielibyśmy rozebrać w celu udostępnienia miejsca pod te podjazdy, że to jest działanie, które zmierza do przekreślenia jakieś historii Knurowa.

W przyszłym roku ma zostać opracowana dokumentacja techniczna projektu, z którego będzie wynikało jak ten teren za budynkami od numer 2 do 10 ma zostać zagospodarowany. Już wiadomo, że ewentualne ich odnowienie pochłonęłoby duże kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych:

Czasami trzeba się zastanowić, czy na pewno remontować coś, co de facto wymagało by budowy od zera od fundamentów tych obiektów które mają 100 lat, więc są na prawdę już w stanie mocno zaawansowanym jeżeli chodzi o ich amortyzację, po prostu zużycie materiału to jest normalne, to są setki tysięcy złotych. Oczywiście to jest tak, że każdy z tych budynków wymaga innego podejścia. Chcemy tutaj brać pod uwagę możliwości finansowe miasta jak i interes publiczny, społeczny, bo nie chodzi o to, żeby te budynku burzyć tylko dlatego, że taką wizję ma miasto, tylko żeby w wyniku tych prac polepszyło się w tej części miasta, żeby też ten teren uporządkować, żeby on był estetyczny.

W planach było wyburzenie 5 budynków, jednak dwa z nich Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał na listę obiektów objętych ochroną. One muszą więc pozostać. Niewykluczone, że mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na wyburzenie będą chcieli odkupić od miasta te budynki, ale na razie taka propozycja nie wpłynęła do magistratu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj