Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kobieta też może być spawaczem

Facebook Twitter

To obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy, dlatego w Raciborzu chcą połączyć dwie sprawy: pomoc dla kobiet, bo mają ogromny kłopot ze znalezieniem pracy i z drugiej strony - zapotrzebowanie pracodawców.

Projekt jest na wstępnym etapie, jak słyszymy w Urzędzie Pracy w Raciborzu sami są ciekawi co z niego wyjdzie. Przyznają, że kobiety mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia, to ponad połowa wszystkich zarejestrowanych tam bezrobotnych. A spawacz z papierami jest na wagę złota.

Oferta szkoleń, jaką złożyła miejscowa fabryka kotłów, powinna więc być atrakcyjna. Wśród wymagań: spokój, opanowanie i zręczność, bo spawanie wymaga precyzji. W fabryce przypominają, że w latach 60 i 70 minionego wieku praca kobiet w warsztacie była na porządku dziennym. Panie obsługiwały tokarki i suwnice. Teraz znów mogą się szkolić w tym kierunku.

Kobiety, które zdecydują się na zmianę zawodu i wezmą udział w kursie, po jego zakończeniu zdobędą podstawowe umiejętności spawalnicze oraz książeczkę spawacza, no i otwartą drogę do podwyższania kwalifikacji. Jak już mówiliśmy urzędnicy sami są ciekawi jak to wyjdzie i przypominają jak kilka lat temu ogłaszali kursy dla pań, które chciałyby prowadzić autobusy, wtedy nowość… dziś codzienność.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021