Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kobiety znów mogą rodzić w rybnickim szpitalu. Udało się skompletować zespół lekarzy

Facebook Twitter

Porody wracają do Rybnika. 1 października, po dwóch miesiącach zawieszenia, wznawia działalność oddział neonatologiczny, który był kluczowy dla możliwości odbioru porodów w szpitalu w Rybniku. Przez ostatnie dwa miesiące kobiety rodziły w okolicznych szpitalach. Szacuje się, że przez ten czas w Rybniku nie odbyło się około 150 porodów.

Od najbliższej soboty (01.10.) panie znów mogą rodzić w rybnickim szpitalu. Jest to możliwe, bo do pracy wróciła kierownik oddziału Ewa Adamiec-Poniewierka, której udało się skompletować czteroosobowy zespół lekarzy. Ich brak był powodem jej odejścia:

Ewa Adamiec-Poniewierka: Bardzo się cieszę, że 1 października wznawiamy pracę na oddziale neonatologicznym. Udało nam się pozyskać lekarzy do współpracy, w związku z tym z nadzieją patrzymy na przyszłość. Mamy szerokie plany, mogę powiedzieć, że większość personelu lekarskiego z naszego oddziału ma doświadczenie pracy na drugim lub trzecim stopniu referencyjności, czyli nie tylko z noworodkami zdrowymi, ale również z chorymi, z dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Oferujemy nie tylko ludzi, doświadczenie, ale również mamy zabezpieczenie sprzętowe tak, aby naszym priorytetem było bezpieczeństwo noworodka i aby było ono zachowane.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku Jarosław Madowicz nie kryje, że ostatnie dwa miesiące nie były łatwe:

Jarosław Madowicz: Rzeczywiście te dwa miesiące były bardzo trudne. Bardzo dużo niepokoju, bo przecież panie bały się o to, czy ten oddział się uruchomi. Gdyby się nie uruchomił, to mielibyśmy sytuację, że trzeba byłoby zwalniać personel. Tak się nie stało. Ja się bardzo cieszę, że wspólnie zarówno z środowiskiem lekarskim, jak i środowiskiem pielęgniarek i położnych będziemy szli dalej, że nie stała się tragedia, że musieliśmy zamykać te oddziały. Bardzo się cieszę, dziękuję wszystkim i zapraszam przyszłe matki, do tego, żeby rodziły w naszym szpitalu.

Jarosław Madowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Informację o wznowieniu pracy porodówki z radością przyjął też Piotr Szuścik ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego:

Piotr Szuścik: Nasz oddział w zasadzie pracował stabilnie przez cały ten okres dwóch miesięcy, dlatego że jeszcze oprócz porodówki pracujemy na oddziale ginekologicznym, wykonujemy zabiegi operacyjne onkologiczne, krótkie zabiegi. Również patologia ciąży nie była do końca zamknięta, gdyż przyjmowaliśmy pacjentki we wczesnych ciążach i też z dużą radością przyjęliśmy informację, że udało się wznowić działalność i pracę oddziału neonatologicznego. Myślę, że nasze pacjentki ciężarne z okolic Rybnika i nie tylko są z tego powodu zadowolone, że to zamieszanie skończyło się i wracamy do normalnej, stabilnej pracy.

Pierwszy poród w rybnickim szpitalu może być odebrany tuż po północy w nocy z piątku na sobotę (30.09.-01.10.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj