Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kohut pyta o rozwiązania legislacyjne UE dla pracowników transgranicznych

Facebook Twitter

Europoseł z regionu Łukasz Kohut przygotował wezwanie do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, do przedłożenia propozycji legislacyjnej, która będzie rozwiązywać problemy pracowników transgranicznych w sytuacjach nadzwyczajnych.

Chodzi o sytuację, w jakiej teraz się znaleźli w związku z pandemią koronawirusa. Zniesiono obowiązek 14- dniowej kwarantanny, ale w naszym regionie problemem jest stawiany przez Czechów wymóg wykonania testu na obecność koronawirusa zanim przekroczy się granicę. Łukasz KOhut uruchomił Transgraniczny punkt informacyjny z informacjami na temat reguł przekraczania granic oraz pobytu w państwach graniczących z RP. Był też uczestnikiem ostatniego „Spaceru przeciw granicy” w Cieszynie.

Aktualnie eurodeputowany zbiera pod tym wezwaniem podpisy innych posłów do Parlamentu Europejskiego – celem jest zbudowanie mocnego poparcia dla inicjatywy.

Wezwanie do Przewodniczącej Komisji Europejskiej europoseł Łukasz Kohut poprzedził przemówieniem na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Pandemia pokazała, że pracownicy transgraniczni nie mają wystarczającej ochrony prawnej. W trudniejszych czasach rynek nie działa dla nich dobrze. Widziałem skutki zamkniętych granic na Śląsku. Na granicy polskiej, niemieckiej i czeskiej. Tak wiele osób straciło pracę tylko dlatego, że państwa członkowskie zachowały się egoistycznie. Musimy się z tym problemem zmierzyć.

Europoseł podkreślił, że kwestia praw pracowników transgranicznych powinna znaleźć się w planie odbudowy europejskiej gospodarki.

Przyjęcie prawa gwarantującego prawa pracowników transgranicznych ma zabezpieczyć ich ekonomiczne interesy na co dzień, i podczas stanów nadzwyczajnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024