Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kohut w Radiu 90: Ślązacy nie dali się wygumkować

Facebook Twitter

Nie dali rady nas wygumkować- tak poranny gość Radia 90 europoseł Łukasz Kohut komentuje wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 dotyczące struktury narodowo-etnicznej Polski. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego narodowość śląską zadeklarowało prawie 586 tysięcy osób.

Porannym Gościem Radia 90 był europoseł Łukasz Kohut:

Radio 90: To dużo czy mało Panie europośle?

Łukasz Kohut: To bardzo dobry wynik. Ja się bardzo cieszę, że w końcu po prawie dwóch latach GUS te dane udostępnił. Mam poczucie, że zrobiliśmy jako Ślonsko Sztama bardzo wiele, żeby nagłośnić sprawę tego, że można deklarować tożsamość śląską i język śląski, bo też osób deklarujących używanie języka śląskiego to jest prawie pół miliona osób w Polsce, więc to jest bardzo dobry wynik. On pokazuje, że nie daliśmy się wygumkować, mimo wielu próśb, że Ślązaków nie ma. Stało się dokładnie na odwrót i pokazaliśmy wielką siłę i też to, że ta sprawa Śląska jest dla wielu osób bardzo ważna.

Warto przypomnieć że Ślązaków jest mniej niż 10 lat temu. Wówczas narodowość śląską zadeklarowało 847 tysięcy osób:

Łukasz Kohut: To prawda, ale w tamtym czasie nie spisywali się wszyscy, tylko używano właśnie algorytmu i na bazie samospisu, rzeczywiście tych Ślązaków było trochę więcej. To był trudny spis, bo to był spis w czasie pandemii, kiedy jednak też wiele osób było wykluczonych ze względu na to, że ten spis był elektroniczny, a mimo to praktycznie powtórzyliśmy ten bardzo dobry wynik.

Łukasz Kohut

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego oznaczają że Ślązacy są największą mniejszością w Polsce, a język jak mówi europoseł Kohut uznany został za język regionalny:

Radio 90: Dalej walka o uznanie śląskiego za język regionalny?

Łukasz Kohut: Tak, to jest dla mnie absolutnie kluczowe. Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną załatwiałoby sprawę.

Radio 90: Bo to jest pierwsza mniejszość etniczna w Polsce. Największa.

Łukasz Kohut: Dokładnie, bo jesteśmy największą mniejszością etniczną w Polsce. Tak się deklarujemy. Oczywiście bardzo wielu Ślązaków ma podwójną tożsamość, bo ludzie deklarują tożsamość śląską i polską i tożsamość na przykład śląską i czeską, śląską i niemiecką, ale jest to sprawa do załatwienia i o tym mówią także dokumenty Rady Europy.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj