Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolej powróci do Jastrzębia-Zdroju. To ważny odcinek na linii Katowice – Ostrawa

Facebook Twitter

Kolejny krok w stronę likwidacji wykluczenia kolejowego Jastrzębia-Zdroju. Miasto dostało blisko 2 mln euro (1,75 mln euro) na przygotowania do budowy 30-kilometrowego odcinka, dzięki któremu dojadą tam pociągi. To fragment trasy Katowice-Ostrawa, która ma być budowana przez Centralny Port Komunikacyjny wspólnie z czeskim odpowiednikiem PKP (SŽDC).

fot. kolejeslaskie.com

Pieniądze zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze do budowy szlaku kolejowego od granicy do Jastrzębia-Zdroju i połączenia z istniejącą linią Chybie-Żory. Planowany odcinek stanowi brakujące ogniwo na Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Gdy powstanie, podróż pociągiem z Katowic do Ostrawy będzie trwać 40 minut. Ukończenie całego przedsięwzięcia planowane jest do 2035 roku, a jeżeli uda się przyspieszyć prace to nawet w 2030.

– Mając na uwadze rozwój gospodarczy Jastrzębia-Zdroju oraz przede wszystkim ze względu na dobro mieszkańców miasta należy mieć nadzieję, że nie jest to jedynie element trwającej kampanii wyborczej i zapisy oraz środki przeznaczone na ten cel pozostaną w mocy również po 13 października.

– dodaje Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój.

Mimo tych deklaracji Jastrzębie-Zdrój nie ustaje w swoich działaniach w kwestii połączenia kolejowego. Już 15 października w Urzędzie Miasta odbędzie się spotkanie zainicjowane przez Annę Hetman ze wszystkimi włodarzami gmin i miast bezpośrednio zainteresowanymi odtworzeniem połączenia kolejowego. W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz PKP PLK.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022