Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolej w Jastrzębiu. Zamiast pociągu będzie autobus do Katowic

Facebook Twitter

Władze Jastrzębia-Zdroju chcą uruchomić połączenie autobusowe do Katowic. Urzędnicy chcieliby, aby funkcjonowało one do czasu wybudowania połączenia kolejowego do stolicy województwa śląskiego.

Kolej w Jastrzębiu
fot. www.jastrzebie.pl

Kolej w Jastrzębiu. Kiedy?

W najbliższym czasie w Urzędzie Marszałkowskim ma dojść do spotkania stron, w tej sprawie:

Michał Urgoł: Chcemy rozmawiać jak najszybciej o tej sprawie. Myślę o jakiejś komunikacji zastępczej. Zapowiedziałem to w swoim exposé. Mówię tu o komunikacji autobusowej, która pełniłaby taką funkcję komunikacji zastępczej. Mam nadzieję, że uda się wspólnie z PKP jakąś linię autobusową, taką zastępczą do Katowic otworzyć.

Radio 90: Do czasu wybudowania linii kolejowej będą busiki, które będą krążyły na autostradzie A1?

Michał Urgoł: Nie. Myślę, że przebieg trasy mógłby przebiegać przez Żory. Jestem przekonany, że wypracujemy jakieś wspólne rozwiązanie. A też można wspomóc miejską komunikację.

Michał Urgoł

Michał Urgoł prezydent Jastrzębia-Zdroju

A z Michałem Urgołem prezydentem Jastrzębia-Zdroju rozmawiał Arkadiusz Żabka. Do spotkania w Katowicach ma dojść w połowie czerwca. Dodajmy, że Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem w Polsce bez połączenia kolejowego.

W sierpniu ubiegłego roku PKP PLK zapowiedziała, że pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju do 2029 roku. W ramach projektu odbudowane zostaną dwa odcinki jednotorowe linii kolejowej o łącznej długości 20 kilometrów Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Prace budowlane zaplanowane są na lata 2026 – 2029. Szacowana wartość inwestycji to 475 mln złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj